Polska, a także Węgry oraz Republika Czeska dopuściły się złamania unijnego prawa poprzez niewywiązanie ze zobowiązania mającego polegać na relokacji uchodźców – informuje rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zgodnie z opinią rzecznika TSUE Eleanory Sharpston Polska, Węgry oraz Czechy uchybiły zobowiązaniu, jakie zostało na te państwa nałożone na mocy unijnego prawa. Według Brytyjski żadne z wyżej wymienionych państw nie mogły się zasłaniać względami bezpieczeństwa odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców. Tym samym rzecznik generalna TSUE przyznała rację skarżącej Komisji Europejskiej, dlatego też proponuje organowi sprawiedliwości, aby ten uznał wszystkie trzy wymienione kraje członkowskie za winne złamania prawa Unii Europejskiej.
W TS UE brytyjska rzecznik generalna przyznała rację KE skarżącej odmowę relokacji uchodźców przez PL, HU i CZ. W opinii rzecznika kraje nie mogą tłumaczyć odmowy względami bezpieczeństwa. Co ciekawe sam mechanizm relokacji już wygasł… wyrok w ciągu kilku miesięcy. @tvp_info pic.twitter.com/u1byWdtkab
— Dominika Cosic (@dominikacosic) October 31, 2019
Choć opinie rzeczników generalnych nie mają charakteru wiążącego, a stanowią jedynie sugestie rozstrzygnięcia danych spraw dla sędziów Trybunału Sprawiedliwości, to jednak w większości przypadków znajdują one swoje odzwierciedlenie w orzeczeniach organu jurysdykcji. Postanowienie w sprawie Polski, Węgier oraz Czech powinno zapaść w ciągu kilku miesięcy i wtedy dowiemy się, czy propozycja Sharpston znalazła uznanie wśród członków europejskiego wymiaru sprawiedliwości.
Sprawa przeciwko wszystkim trzem państwom została wytoczona przez Komisję Europejską pod koniec 2017 roku i dotyczy sytuacji z 2015 roku, kiedy większość państw Starego Kontynentu zgodziła się na przyjęcie ok. 160 tysięcy uchodźców przebywających w greckich oraz włoskich obozach. Na Polskę miało przypaść 7 tysięcy uchodźców. Program został rozpisany na dwa lata i miał trwać do 26 września 2017 roku, jednakże Węgry nie przystąpiły do niego od momentu jego uruchomienia, a Polska nie dokonała żadnej relokacji, a także nie przedstawiła żądnych zgłoszeń od grudnia 2015 roku. W Czechach podobny przypadek zanotowano od sierpnia 2016 roku.