Najnowsze wiadomości ze świata

Pilne! Kolejny atak Białorusi na Polskę. Łukaszenka wstrzymał dostawy rosyjskiej ropy

Rosyjski operator Transnieft przekazał w środę, że Homeltransnafta Przyjaźń (białoruski operator rurociągi Przyjaźń) od południa 9 czerwca wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu.

“Od godz. 12.00 w dniu dzisiejszym, Homeltransnafta wstrzymuje transport na 96 godzin w kierunku Adamowo-Zastawy w celu przeprowadzenia zaplanowanych prac na białoruskim odcinku” rurociągu Przyjaźń – powiedział dziennikarzom rzecznik Transnieftu Igor Diomin.

8 maja pojawiły się doniesienia, że Transnieft skoryguje grafik dostaw rurociągiem Przyjaźń z powodu problemów w przepompowni Budkowice na Słowacji. Koncern oświadczył, że problemy techniczne jednego z odbiorców surowca spowodowały spadek dostaw przez Budkowice, który ma się utrzymać przez dwie doby.

Mimo oficjalnego tłumaczenia nie sposób nie odnieść wrażenia, że działania Białorusinów to celowa próba destabilizacji Polski. Wstrzymanie dostaw ropy do naszego kraju uderza nie tylko w Polskę, ale także inne państwa, do których tranzytujemy ropę. Tego typu ruchy prezydenta Łukaszenki niebezpieczne są także dla samej Białorusi, ponieważ pokazują, że transfer ropy, ale też i gazu, przez Białoruś jest uzależniony od “widzimisię” dyktatora. To z kolei potwierdza rosyjskie tezy o konieczności budowy Nord Stream II. Czy zatem prezydent Białorusi już zupełnie podporządkował się woli swojego patrona z Moskwy i realizuje wyłącznie jego interesy?

Źródło: stefczyk.info, PAP Autor: pf
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij