Najnowsze wiadomości z kraju

Pierwsza taka operacja w Polsce. Okulistom udało się przywrócić pacjentce wzrok

Lubelskim okulistom udało się przywrócić wzrok 91-letniej pacjentce. To była pierwsza taka operacja w Polsce.

91-letnia pani Helena miała zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta powoduje uszkodzenie siatkówki, przez co seniorka od lat była zdana na pomoc innych osób. Gdy trafiła do kliniki okulistyki ogólnej w Lublinie, lekarze zakwalifikowali ją do nowatorskiego zabiegu wszczepienia soczewki teleskopowej.

Profesor Robert Rejdak, który wszczepił jej tę soczewkę, wyjaśnił, że działa jak miniaturowe szkło powiększające. „Dzięki temu pacjent, który ma schorzenie plamki, może z bliska odczytywać druk, rozpoznawać rysy twarzy” – wyjaśnił. Dr n. med. Dariusz Haszcz wyjaśnił, że operacja jej wszczepienia jest wyjątkowo trudna. „Ona musi się zmieścić w oku, ona musi być mniejsza rozmiarowo, od własnej soczewki pacjenta, którą usuwamy” – powiedział.

Operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Lekarze zapewniają, że ostrość widzenia u pani Heleny powróci, ale pacjentka potrzebuje czasu i rehabilitacji. „Pacjentka musi się nauczyć używać oko w nowych warunkach” – podkreśliła dr n. med. Lucyna Baltaziak z lubelskiej kliniki.

Dotychczas takie operacje były przeprowadzane w takich państwach jak Niemcy, Włochy czy Hiszpania. Operacja w Lublinie była pierwszą nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jej sukces daje nadzieję innym pacjentom, ale jest pewien problem. Jedna taka soczewka kosztuje bowiem ok. 110 tys. złotych i nie jest refundowana. Lubelska klinika otrzymała kilka ich sztuk w ramach programu naukowego, a pacjenci, którym zostaną wszczepione, są wybierani po długich badaniach i analizach.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij