Najnowsze wiadomości z kraju

Pierwsza Polka dostała szczepionkę na COVID-19

W Polsce ruszyły szczepienia na COVID-19. Jako pierwsza została zaszczepiona pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że transport szczepionek do Polski odbywa się zgodnie z planem. Pierwsza dostawa szczepionki Pfizera, licząca ok. 10 tysięcy dawek trafiła do Agencji Rezerw Materiałowych dotarła z Belgii w piątek wieczorem. Stamtąd ruszyły w drogę do hurtowni farmaceutycznych, które z kolei rozdzielą je pomiędzy 72 szpitale węzłowe.

Do szpitala CSK MSWiA w Warszawie w niedziele rano trafiło 75 fiolek szczepionek, każda z nich zawiera dawkę dla 5 osób. Jako pierwsza osoba w Polsce przyjęła ją naczelna pielęgniarka Alicja Jakubowska. Podał ją dr Artur Zaczyński, dyrektor będącego filią CSK MSWiA Szpitala Tymczasowego na Stadionie Narodowym. Jako kolejni przyjmą ją dyrektor szpitala profesor Waldemar Wierzba i właśnie Zaczyński. Potem szczepionka zostanie podana kolejnym pracownikom szpitala, co powinno zająć ok. pięciu dni. Oprócz pracowników szpitala na Wołoskiej szczepionki trafią też do Szpitala Narodowego oraz filii przy ul. Sandomierskiej w Warszawie, oraz tych w Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach.

Podanie szczepionki Jakubowskiej rozpoczęło „etap zerowy” narodowego programu szczepień. Obejmuje on szczepienia personelu medycznego, który z przyczyn oczywistych jest najbardziej narażony na infekcję chińskim koronawirusem, ale także pracowników DPSów i MOPSów, personel administracyjny i pomocniczy w placówkach medycznych, w tym w sanepidzie. W następnej kolejności szczepieni będą seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Szacuje się, że do końca stycznia do Polski trafi półtora miliona dawek szczepionki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij