Najnowsze wiadomości z kraju

Pierwsza decyzja nowego ministra. Spora suma pieniędzy dla Lecha Wałęsy

Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że rząd nie wniesie zastrzeżeń do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lecha Wałęsy przeciwko Polsce. Zamiast złożenia odwołania prokurator generalny zapowiedział podjęcie prac, by jak najszybciej orzeczenie wykonać. Oznacza to, że były prezydent otrzyma od rządu 30 tys. euro zadośćuczynienia. 

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa z udziałem nowo powołanego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara. Podczas posiedzenia Bodnar poinformował, że z ustaleń poczynionych z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, “który odpowiada za nadzór nad wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że rząd nie będzie wnosił zastrzeżeń do orzeczenia, jakie zapadło w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce, nie będzie składał odwołania do Wielkiej Izby”.

“Po prostu ruszymy do pracy, aby jak najszybciej go wykonać, aby ten problem systemowy został rozwiązany” – dodał.

Minister zapewnił, że będzie robił wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić realne konstytucyjne znaczenie KRS. “Uważam, ze obywatele, którzy idą do sądu, nie mogą się zastanawiać czy sędzia, który orzekł w ich sprawie został powołany zgodnie z konstytucją, czy nie. To jest jedna z najważniejszych rzeczy do rozwiązania w Polsce i która jest istotna z perspektywy poszanowania naszego porządku konstytucyjnego oraz poszanowania prawa UE i ETPCz” – powiedział.

“W miarę moich możliwości czasowych związanych z innymi zajęciami, będę starał się na bieżąco brać udział w posiedzeniach KRS” – zapowiedział Bodnar. “Będę się przyglądał starannie postępowaniom przed KRS, zwłaszcza tym, które zostały zainicjowane w ostatnim czasie, czyli zwłaszcza tym konkursom, które zostały zainicjowane przez (byłego) ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę czy (byłego) ministra Marcina Warchoła” – wskazał.

Jak przypomniał minister, w środę został powołany międzyresortowy zespół ds. przywrócenia praworządności oraz porządku konstytucyjnego, w skład którego – oprócz niego – wchodzi minister spraw zagranicznych, minister ds. funduszy europejskich oraz minister ds. UE. Rola tego zespołu będzie polegała m.in. na przyglądaniu się temu, jakie konsekwencje wynikają z orzeczeń ETPC – zaznaczył.

“Natomiast najważniejsza rzecz, którą chciałbym podkreślić, to to, że w najbliższym czasie będziemy starali się, jako rząd, ale także jako parlamentarna większość, robić wszystko, aby przywrócić praworządność w Polsce, aby przywrócić znaczenie konstytucji, tak jak powiedział wczoraj pan premier Donald Tusk: przestrzeganie konstytucji będzie znakiem firmowym tego rządu i siłą rzeczy odnosi się to również do KRS” – podsumował Bodnar.

23 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok dotyczący sprawy byłego prezydenta Lecha Wałęsy na kanwie jego procesu o ochronę dóbr osobistych z Krzysztofem Wyszkowskim. W 2021 r. korzystny dla Wałęsy wyrok został uchylony przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Stało się to po skardze nadzwyczajnej wniesionej przez b. prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpatrzywszy skargę Wałęsy, uznał, że obecny sposób powoływania sędziów Sądu Najwyższego w Polsce jest problemem systemowym, wynikającym z tego, w jaki sposób została ustanowiona Krajowa Rada Sądownictwa; na skutek zmian w prawie z 2017 r. jej 15 członków – sędziów wybiera Sejm.

Trybunał stwierdził, że rozpatrywanie przez sędziów Izby Nadzwyczajnej SN spraw prowadzi do naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą gwarantowanego, uznał też, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej naruszają pewność prawa.

Polska została zobowiązana przez ETPCz do działań legislacyjnych, które pozwolą przywrócić niezależny i niezawisły sąd ustanowiony ustawą.

Źródło: PAP Autor: Delfina Al Shehabi
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij