Najnowsze wiadomości ze świata

Piękna hiszpańska księżniczka osiągnęła pełnoletność. To ona będzie nową królową

Tysiące mieszkańców Madrytu celebrowały we wtorek na głównych ulicach miasta akt złożenia przysięgi wierności konstytucji przez księżniczkę Eleonorę, córkę króla Filipa VI.

Przejazd orszaku królewskiego w historycznych pojazdach, eskortowanego przez Gwardię Królewską, był transmitowany na wielkich ekranach zainstalowanych na fasadzie siedziby regionalnego rządu Madrytu. Władze miasta rozdały setki flag Hiszpanii.

W Kongresie Deputowanych odbyła się uroczysta ceremonia, podczas której księżniczka Eleonora, która obchodzi dziś swoje 18 urodziny, przysięgła “stać na straży i czuwać nad przestrzeganiem konstytucji, szanować prawa obywateli i wspólnot autonomicznych oraz zachować wierność wobec Króla”. Następnie z rąk swojego ojca, króla Filipa VI, otrzymała najwyższe cywilne odznaczenie państwowe ustanowione w XVIII w. – Order Karola III.

W ceremonii uczestniczyło, oprócz rodziny królewskiej, ok. pół tysiąca deputowanych Kortezów Generalnych, przedstawiciele rządu z premierem Pedro Sanchezem na czele, 14 regionalnych premierów, a także szef sztabu armii Teodoro Esteban Lopez Calderon, przewodnicząca Kongresu Deputowanych Francina Armengol oraz przewodniczący Senatu Pedro Rollan.

Na uroczystości nie przybyli przedstawiciele antymonarchistycznych partii separatystycznych Katalonii, Kraju Basków i Galicji (ERC, Junts, EH Bildu, PNV oraz BNG). Zabrakło także regionalnych premierów – Pere Aragonesa z Katalonii oraz Inigo Urkullu z Kraju Basków. Król-emeryt Juan Carlos I, ojciec Filipa VI, nie został zaproszony na uroczystości państwowe ze względu na liczne skandale, w wyniku których abdykował w 2014 r. na rzecz syna. Król Juan Carlos I wziął jednak udział w rodzinnym spotkaniu w Pałacu Królewskim El Pardo.

Księżniczka Eleonora ukończyła szkołę UWC Atlantic w Walii, a we wrześniu br. rozpoczęła trzyletni kurs z zakresu wojskowości. Jeżeli wstąpi na tron, będzie pierwszą królową Hiszpanii od czasów Izabeli II z XIX w.

Hiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Zgodnie z konstytucją król jest głową państwa i naczelnym dowódcą sił zbrojnych. Nie mając wiele realnej władzy, symbolizuje jedność i trwałość Hiszpanii.

 

Źródło: PAP Autor: Grażyna Opińska
Fot. EPA/Daniel Gonzalez

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij