Pięć lat po słynnej kradzieży klejnoty wróciły do muzeum Najnowsze wiadomości ze świata

Pięć lat po słynnej kradzieży klejnoty wróciły do muzeum

Pięć lat temu złodzieje ukradli warte fortunę klejnoty z muzeum założonego przez polskiego króla. Teraz większość skradzionych klejnotów wróciła na wystawę.

Grünes Gewölbe to muzeum jubilerstwa i złotnictwa, które mieści się na zamku w Dreźnie. Założył je, jako skarbiec elektorów saksońskich, polski król August II Mocny. Znajdowała się w nim największa kolekcja klejnotów w Europie. Było też uznawane za jedno z najlepiej zabezpieczonych muzeów na naszym kontynencie.
To jednak nie powstrzymało złodziei. 25 listopada 2019 roku, o 4 nad ranem, na pobliskim Mościę Augusta doszło do pożaru skrzynki elektrycznej. Na jego skutek zgasły w okolicy latarnie, a w muzeum przestał działać alarm. Złodzieje przecięli kraty w oknach, rozwalili gabloty siekierami i uciekli z klejnotami wartymi 113 milionów euro. To była jedna z największych tego typu kradzieży na świecie.

Złodzieje nie cieszyli się jednak zbyt długo. Już w grudniu policja ogłosiła, że podejrzewają o tę kradzież członków żyjącego w Berlinie arabskiego klanu. W listopadzie 2020 policja dokonała nalotu na 18 nieruchomości w Berlinie i aresztowała podejrzanych. Wszyscy byli członkami jednej rodziny, która wyemigrowała do Niemiec z Libanu. Niektórzy z nich brali też udział w kradzieży z muzeum Bode z 2017 roku. Pięciu oskarżonych usłyszało wyroki od czterech lat i czterech miesięcy do sześciu lat i dwóch miesięcy więzienia, szósty został uniewinniony.

Policji udało się odzyskać także większość skradzionych klejnotów. Wśród artefaktów, które nadal są poszukiwane, znajduje się epolet, który ozdobiono słynnym Białym Diamentem z Drezna. Teraz skradzione klejnoty trafiły ponownie na wystawę. Pracownicy muzeum nie mogą jednak na razie poddać ich renowacji, gdyż postępowanie prawne w tej sprawie nadal trwa, a one same są dowodami. Podkreślają jednak, że ich uszkodzenia na skutek kradzieży są tak niewielkie, że nikt, kto nie jest ekspertem, ich nie zauważy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Bambizoe

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij