Najnowsze wiadomości z kraju

“Patriotyzm to mądra miłość ojczyzny, sumienne wykonywanie obowiązków”

Patriotyzm to mądra miłość ojczyzny, to sumienne codzienne wykonywanie obowiązków od najmniejszych do największych – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dziękując uczniom i nauczycielom za wspólne odśpiewanie hymnu we wtorek, przeddzień Święta Niepodległości.

Ponad 16 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w całym kraju wzięło udział we wtorek w akcji “Szkoła do hymnu” i odśpiewało wspólnie o symbolicznej godzinie 11.11 “Mazurka Dąbrowskiego”. Najwięcej zgłoszeń do akcji napłynęło z województw: mazowieckiego (2219), śląskiego (1875), małopolskiego (1770), wielkopolskiego (1540), podkarpackiego (1157) i lubelskiego (1083).

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, wspólne śpiewanie odbyło się głównie za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

W akcji udział wzięli także członkowie kierownictwa MEN i MNiSW, którzy w sposób wirtualny zaśpiewali hymn narodowy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

“Jak na warunki, w jakich przyszło nam świętować jest to wielki sukces. Bardzo wszystkim nauczycielom, dyrekcji szkół i nade wszystko uczniom, dziękuję za to spontaniczne śpiewanie hymnu, niełatwe, bo na odległość śpiewa się bardzo trudno, trudno o synchronizację, ale tym bardziej jest to wzruszające przededniu rocznicy odzyskania niepodległości w 2020 r.” – powiedział minister edukacji i nauki w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

“To jest wzruszające, bo jesteśmy tutaj, można powiedzieć globalnie, otaczamy cały świat hymnem Rzeczpospolitej Polskiej. Można powiedzieć wiązanką dla naszej niepodległości, wiązanką kwiatów pięknych dla naszej ojczyzny, i wiązanką kwiatów pięknych dla naszego narodu rozsianego również po całym świecie” – zaznaczył szef resortu edukacji.

Wskazał, że “patriotyzm to jest mądra miłość ojczyzny, to jest sumienne wykonywanie wszystkich swoich obowiązków od tych najmniejszych, najprostszych, do tych największych, najtrudniejszych, ale na co dzień i w każdej godzinie”. “A ten hymn, wielki symbol naszego narodu, to jest bukiet kwiatów dla naszej ojczyzny i wszystkich przodków, którym tę ojczyznę i tę wolność zawdzięczamy” – dodał Czarnek.

Złożył życzenia wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości.

“Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji MEN z 2019 r. i 2018 r. („Rekord dla Niepodległej”). W tym roku ministerstwo zaproponowało, by uczniowie i nauczyciele, którzy będą we wtorek w szkole czy przedszkolu, zaśpiewali hymn wspólnie w danej grupie. Zaś tych, którzy uczą się na odległość, zachęcało “do połączenia się za pomocą komunikatorów i zaśpiewania hymnu w formie on-line”.

“Chętnie zapoznamy się z relacjami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych ze wspólnego śpiewania +Mazurka Dąbrowskiego+. Zachęcamy do publikowania komunikatów na stronach internetowych placówek oraz udostępniania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu” – przekazał resort.

Każda placówka, która wzięła udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom. Do udziału w akcji zachęcane były też placówki polonijne.

Do 29 listopada nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbywa się zdalnie. Stacjonarnie prowadzone są zajęcia w oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych i przedszkolach. Szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki dla uczniów klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią.

 

 

Źródło: PAP Autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij