Paszporty szczepionkowe wejdą w życie 1 lipca Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Paszporty szczepionkowe wejdą w życie 1 lipca

Negocjatorzy Rady UE i Komisji Europejskiej w końcu osiągnęli porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych. Te mają wejść w życie już 1 lipca.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował podczas konferencji prasowej, że od 1 lipca dla obywateli UE będą dostępne trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu, o negatywnym wyniku testu oraz świadectwo wyzdrowienia. Będą dostępne bezpłatnie w formie cyfrowej, ale będzie je można również wydrukować.

Certyfikaty będą wydawane przez organy lokalne – szpitale, centra szczepień, placówki wykonujące testy itp. Na wniosek zainteresowanej osoby ich pracownicy wystawią odpowiednie zarządzenie i wyślą je do konsorcjum firm zajmującym się obsługą techniczną tego systemu, skąd potem otrzymają gotowy „paszport” w formie cyfrowej lub drukowanej. Obie wersje będą zawierały kod QR z istotnymi informacjami i cyfrową pieczęć potwierdzającą jego autentyczność.

Paszporty covidowe będą sprawdzane na granicach, co ułatwi ruch turystyczny w tym sezonie – co jest szczególnie istotne dla państw południa Europy, dla których turystyka jest istotnym źródłem przychodów. Reynders przypomniał, że państwa członkowskie zobowiązały się do powstrzymania się od nakładania dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu na posiadaczy tych paszportów – chyba, że są one konieczne dla ochrony zdrowia publicznego. Oznacza to, że będą mogły np. wprowadzić obowiązkową kwarantannę dla osób, które przyjeżdżają z państw o trudnej sytuacji pandemicznej. Będą o tym musiały poinformować KE i inne państwa członkowskie najpóźniej na 48 godzin przed ich wprowadzeniem.

Paszporty covidowe będą mogły być również wykorzystywane wewnątrz kraju, np. po to aby zwalniać ich posiadaczy z części restrykcji pandemicznych. Decyzja w tej sprawie będzie jednak leżała w rękach poszczególnych rządów.

Sam system był testowany w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez 17 państw członkowskich i Islandię. Celem tych testów było sprawdzenie możliwości łączenia się państw członkowskich z portalem UE, przesyłania i pobierania kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji oraz działania zabezpieczeń. Rzecznik KE ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke powiedział PAP, że obywatele nie brali udziału w tych testach, użyto do nich sztucznych danych.

Reynders podkreślił, że wszystkie państwa członkowskie muszą się w pełni przygotować do implementacji tego systemu w czerwcu aby był on gotowy 1 lipca, kiedy w życie wejdzie odpowiednie rozporządzenie. Zaznaczył, że jeśli jakiemuś państwu te przygotowania pójdą szybciej, to będzie mógł wprowadzić je wcześniej. KE przeznaczyła po milionie euro na państwo członkowskie na wprowadzenie tego systemu i ma zapewniać w miarę możliwości dalsze wsparcie techniczne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij