Najnowsze wiadomości ze świata

Partyzanci zniszczyli rosyjski samolot pod Mińskiem. To najbardziej udana dywersyjna akcja białoruskiej opozycji

Za “najbardziej udaną dywersję” od początku konfliktu na Ukrainie uznał Franak Wiaczorka, główny doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, zniszczenie na lotnisku pod Mińskiem rosyjskiego samolotu – podała agencja AFP.

“Partyzanci (…) potwierdzili sukces operacji specjalnej mającej na celu wysadzenie rzadkiego rosyjskiego samolotu na lotnisku w Maczuliszczach pod Mińskiem. To najbardziej udana dywersja od początku 2022 roku” – napisał na Twitterze Wiaczorka, którego cytuje AFP. Według niego operację przeprowadziło dwóch Białorusinów za pomocą dronów.https://twitter.com/TadeuszGiczan/status/1629894304457015296″Opuścili już kraj i są bezpieczni” – dodał Wiaczorka. Nie określił, jaki rosyjski samolot został zaatakowany, ale stwierdził, że maszyna kosztuje 330 milionów euro.

Na lotnisku w Maczuliszczach w niedzielę rano słychać było dwa wybuchy; jak poinformowały białoruskie media niezależne mógł zostać uszkodzony rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50. Maszyna ta jest używana m.in. do rozpoznania ukraińskiej obrony powietrznej.

Oficjalnie władze w Mińsku w żaden sposób nie odniosły się do zdarzenia.

“Jestem dumna ze wszystkich Białorusinów, którzy nadal opierają się rosyjskiej hybrydowej okupacji Białorusi i walczą o wolność Ukrainy” – napisała na Twitterze Swiatłana Cichanouska.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij