Najnowsze wiadomości ze świata

Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

W czasie czterodniowej wizyty w Australii Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzą Melbourne, Canberrę oraz Sydney. Natomiast podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii prezydent i pierwsza dama odwiedzą Wellington i Auckland.

W czasie wizyty w Australii prezydent m.in. weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotka się z najważniejszymi władzami kraju, a także z Polonią. Właśnie od wymiaru polonijnego i historycznego rozpocznie się wizyta polskiego prezydenta w Australii.

W sobotę po południu miejscowego czasu w Government House w Melbourne Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wezmą udział w przyjęciu wydanym przez gubernator stanu Wiktoria Lindę Dessau z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W jego trakcie przewidziane jest wystąpienie prezydenta.

Z kolei w niedzielę przed południem prezydent będzie uczestniczył w uroczystości w Mauzoleum Pamięci w Melbourne poświęconej wspólnym walkom polskich i australijskich żołnierzy pod Tobrukiem. Tam również Andrzej Duda będzie miał wystąpienie. Po południu tego dnia para prezydencka spotka się z miejscową Polonią. Prezydent zabierze głos i wręczy też odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym.

Pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii ma dotyczyć spraw politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami obu krajów oraz podpisanie licznych umów bilateralnych – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Australii towarzyszyć będzie też delegacja MON z szefem resortu Mariuszem Błaszczakiem na czele.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że jednym z “kluczowych wymiarów” wizyty prezydenta w Australii będą sprawy związane z bezpieczeństwem, a w tym rozmowy w sprawie zakupu przez Polskę fregat rakietowych typu Adelaide.

W piątek w mediach pojawiły się informacje, że Polska może nie zakupić australijskich fregat. Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała powiedział w piątek PAP, że ewentualne pozyskanie australijskich fregat, jako rozwiązanie pomostowe, jest kierunkiem wartym rozważenia do czasu, kiedy polski przemysł stoczniowy nabędzie kompetencji do produkcji tego rodzaju okrętów.

Podczas wizyty prezydenta w Sydney zostanie też otwarte Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Andrzej Duda spotka się również z inwestorami oraz z młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami działającymi w Australii.

Z Melbourne Marzena Kozłowska(PAP)

fot. PAP/Marcin Obara

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij