Papież Franciszek: życie bez pasji jest jak makaron bez soli Najnowsze wiadomości ze świata

Papież Franciszek: życie bez pasji jest jak makaron bez soli

“Życie bez pasji jest jak makaron bez soli”- powiedział w sobotę włoskiej młodzieży papież Franciszek. Podczas spotkania z uczniami wielkiej kościelnej szkoły z Padwy papież przestrzegał przed biernym spędzaniem życia “na kanapie”.

W czasie audiencji dla 1100 uczniów i nauczycieli prestiżowego, obchodzącego stulecie powstania Collegio Barbarigo, Franciszek podkreślał, że młodzież powinna być “pełna pasji”, a nie zrezygnowana; jak to ujął, nie może “tracić świeżości”.

Rozmawiając z młodzieżą zachęcał ją: “Nie pracujcie po to, by zapełniać sobie kieszenie pieniędzmi, ale by służyć innym. Wasza praca w przyszłości powinna być służbą na rzecz społeczeństwa, musicie dawać przykład”.

Franciszek wspominał, że w swej ojczystej Argentynie zaczął pracować w wielu 13 lat, sprzątając latem w fabryce przyjaciela jego ojca.

“Pracowałem w czasie wakacji i to mi dobrze zrobiło. Wakacje trwały trzy miesiące, a ja pracowałem dwa i pół. To była konkretna praca, która mi służyła, otworzyła mi oczy” – podkreślił.

Franciszek opowiadał, że przez następne lata uczył się i pracował w laboratorium.

Wzywał młodych Włochów, by “konfrontowali się z prawdziwymi problemami życia i z jego pięknem”.

“W obecnym momencie ludzkości jest tyle wojen, żyjemy w kulturze śmierci i milczenia, obojętności, w której mówi się: +nie obchodzi mnie, co się tam dzieje, patrzę na moje kieszenie i na nic więcej+. Przy tej mentalności śmierci i odrzucania musicie wziąć na siebie problemy realnego życia, które nie jest faktem teoretycznym” – wskazywał papież.

Wzywał młodzież, by “ryzykowała”, a nie siedziała “biernie na kanapie”.

“To przykre, kiedy widzi się młodego człowieka na emeryturze. A jest takich wielu. To jest koniec młodości, kiedy ludzie starzeją się w wieku 22, 23 czy 24 lat” – skonstatował.

“W życiu nic nie jest za darmo”, “aby iść naprzód potrzeba wysiłku każdego dnia” – zauważył.

Papież tłumaczył, że potrzebna jest pasja, jaką mają piłkarze, którzy “grają, bo chcą wygrać”.

Przestrzegał przed odnajdywaniem radości w “rzeczach powierzchownych”, bez zgłębiania wielkich pytań.

“Kiedy słucham młodzieży, ja też czuję pasję i przychodzi mi ochota, by zapalać nią innych” – wyznał.

Źródło: PAP Autor:  Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot. EPA/ANDREAS SOLARO

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij