Najnowsze wiadomości ze świata

Papierowe słomki na ratunek planecie. Eksperci obnażyli mit: Są szkodliwe dla ludzi i środowiska

Papierowe słomki zastąpiły plastikowe, które były szkodliwe dla naszej planety. Jak jest z tymi, które miały być rozwiązaniem ratującym Ziemię? Okazuje się, że za nimi również kryje się niebezpieczeństwo. Belgijscy naukowcy wykazali, że papierowe rurki do picia są szkodliwe dla środowiska i ludzi.

W maju 2019 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę dotyczącą jednorazowych plastikowych produktów. Wprowadzono tym samym zakaz stosowania plastikowych słomek oraz innych jednorazowych produktów z tego materiału. Celem unijnych przepisów było ograniczenie negatywnego wpływu plastikowych odpadów na środowisko.

Alternatywą miały być m.in. słomki papierowe. Zostały one dokładnie sprawdzone przez naukowców z Belgii i okazało się, że nie jest to rozwiązanie całkowicie niwelujące zagrożenie dla środowiska.

O ustaleniach belgijskich naukowców pisze „Daily Mail”. Eksperci zbadali 39 rodzajów słomek wytworzonych z bambusa, papieru i metalu, które można zakupić w sklepach lub otrzymać w restauracjach.

Naukowcy doszli do wniosku, że substancje, które uodparniają produkty na wodę, temperaturę i plamy są szkodliwe dla środowiska i ludzi. Jeśli chodzi o ratowanie planety, to podkreślono, że takie produkty rozkładają się w środowisku przez tysiące lat. Z kolei w ludzkich organizmach – według belgijskich ekspertów – mogą zwiększać odporność na szczepionki, podwyższać poziom cholesterolu, uszkadzać wątrobę i powodować raka nerek i jąder.

Autorzy badania podkreślają, że niebezpieczne substancje zawierało 69. proc. przebadanych słomek. Najwięcej szkodliwych elementów było w produktach z papieru, a najbezpieczniejsze okazały się te z metalu.

Słomki z papieru czy bambusa miały być bardziej przyjazne środowisku niż te z plastiku. Okazuje się to jednak nieprawdą – powiedział dr Timo Groffen z uniwersytetu w Antwerpii, który uczestniczył w badaniach.

Eksperci uspokajają i tłumaczą, że korzystanie z papierowych słomek nie jest zabójcze dla organizmu człowieka. Podkreślają jednak, że korzystanie latami z tego typu produktów, może prowadzić do wzrostu szkodliwych chemikaliów.

Źródło: stefczyk.info/na podst.dziennik.pl Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij