Najnowsze wiadomości z kraju

Państwo młodzi 50+. Liczba ślubów rośnie w niebywałym tempie

W latach 2010-2022 o 40 proc. wzrosła liczba nowożeńców, którzy ukończyli 50 lat – wynika z analizy demografa prof. Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, opublikowanej w Biuletynie Informacyjnym “Demografia i Gerontologia Społeczna”.

Według prof. Szukalskiego, wśród starszych nowożeńców zdecydowanie przeważają małżeństwa powtórne, zawarte po ustaniu poprzedniego związku wskutek rozwodu lub zgonu partnera.

Powtórne związki odpowiadają za co najmniej 75 proc. wszystkich związków formowanych przez starszych nowożeńców.

Jednocześnie – jak zauważył Szukalski – zmiana rozkładu wieku potencjalnych nowożeńców powoduje, że małżeństwa powtórne stanowiły w 2022 r. 25,1 proc. wszystkich nowo formowanych związków w skali kraju.

Z analizy Szukalskiego wynika, że w 2022 r. spośród 8641 małżeństw, w których oboje stający na ślubnym kobiercu nowożeńcy mieli ukończone przynajmniej 50 lat, jedynie 286 małżeństw zawarli kawalerowie z pannami, 822 to związki wdów z wdowcami, natomiast aż 3752 ślubów zawarli rozwiedzione z rozwiedzionymi. W przypadku pozostałych kombinacji zdecydowanie dominowały związki osób rozwiedzionych.

Z kolei fakt, że dominowały osoby po rozwodzie, wpływał też na zdecydowanie niższy udział osób decydujących się na legalizację związku w formie wyznaniowej.

O ile wśród ogółu nowożeńców udział osób decydujących się na zawarcie małżeństwa wyznaniowego wynosił w roku 2022 r. 51 proc., o tyle wśród mężczyzn po ukończeniu 50 roku życia wynosił jedynie 9,7 proc., zaś wśród kobiet 12,4 proc.

Zdaniem Szukalskiego, w najbliższych latach oczekiwać należy dalszego wzrostu znaczenia małżeństw zawieranych przez starszych wiekiem nowożeńców, z uwagi na wspomniany spadek liczby osób w zwyczajowym wieku tworzenia zalegalizowanych związków.

Czynnikami wzmagającymi to zjawisko są – według demografa – duża liczba rozwodów orzekanych w przypadku relatywnie licznych obecnych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków oraz obserwowana wśród starszych Polaków i Polek niższa w porównaniu do młodszych generacji skłonność do tworzenia długookresowych związków niesformalizowanych w sytuacji podjęcia decyzji o wspólnym zamieszkiwaniu.

Źródło: PAP Autor: Iwona Żurek
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij