Najnowsze wiadomości ze świata

Państwa UE chcą zaoferować Polsce i Węgrom kompromis

Wygląda na to, że nasz sprzeciw wobec mechanizmu tzw. „praworządności” przynosi efekty. RMF FM donosi, że państwa UE chcą zaoferować Polsce i Węgrom kompromis.

Niektóre państwa UE, głównie Niemcy, próbowały wprowadzić do budżetu UE mechanizm, który uzależniałby wypłaty z niego od przestrzegania tzw. „praworządności”. Zostało to zawetowane przez Polskę i Węgry. Zdaniem ich rządów w UE nie ma jasnej definicji tego, czym jest praworządność, więc mechanizm ten mógłby być nadużywany do szantażowania mniejszych państw.

Jak donosi RMF FM Bruksela chce zaoferować nam kompromis. Ma on polegać na zapewnieniu, że mechanizm tzw. praworządności nie będzie użyty do zmuszenia nas do legalizacji np. eutanazji, małżeństw homoseksualnych czy przyjmowania uchodźców. Kraje UE są gotowe dopisać też zapewnienia o koniecznym „obiektywizmie” KE, która ma w ramach tego mechanizmu inicjować procedurę odbierania pieniędzy.

Wątpliwe jednak, aby Polska i Węgry miały na to się zgodzić. Propozycja Brukseli nadal nie zawiera bowiem jasnej i jednoznacznej definicji praworządności. To, jak często KE w ostatnim czasie atakowała nasze państwa też nie napawa optymizmem. Sam fakt, że są gotowi na kompromis, świadczy jednak, że nadal mamy szansę wygrać tę wojnę.

Źródło: Stefcyk.info na podst. RMF FM Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij