Najnowsze wiadomości z kraju

“Pan szczepi celebrytów, ubeków”. Mocne słowa ministra Czarnka do rektora WUM

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniew Gaciong oświadczył wczoraj, że nie ustąpi ze stanowiska w związku ze skandalem ze szczepieniami. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek skomentował to w ostrych słowach.

W tzw. etapie zerowym szczepionki mieli dostawać pracownicy służby zdrowia. W wyjątkowych przypadkach, kiedy alternatywą byłoby ich zmarnowanie, NFZ dopuścił podawanie ich rodzinom medyków oraz pacjentom szpitali w których trwają szczepienia. Wyszło jednak na jaw, że w Centrum Medycznym WUM szczepiono też osoby spoza tej grupy – aktorów, celebrytów, ludzi związanych z TVNem (rektor Zbigniew Gaciong jest wiceprezesem Rady Fundacji TVN) a nawet kapitana SB Romana Kurnika.

W związku z tym skandalem wiele osób oczekiwało, że rektor Gaciong poda się do dymisji. Wezwał go do tego między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski. On jednak wydał wczoraj oświadczenie w którym stwierdził, że nie ma zamiaru rezygnować ze stanowiska. Stwierdził w nim, że afera na WUM była efektem „nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., ujawnionych w wyniku wewnętrznej kontroli uczelni (wszelkie konsekwencje służbowe zostały już wyciągnięte), lecz także bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego”.

Minister Czarnek został zapytany o to oświadczenie w programie #Jedziemy w TVP Info. Zamiast odpowiedzieć zwrócił się bezpośrednio do Gacionga. „Panie rektorze, proszę o refleksję, bo to, co pan wyprawia, te obrony ze strony pana kolegów, to jest rzecz żenująca” – powiedział – „Wszyscy widzą, co się stało: ogrom nieprawidłowości jest przerażający. 200 osób zaszczepionych poza kolejnością i to w placówce uniwersytetu medycznego, który powinien dokładnie wiedzieć, że w pierwszej kolejności powinni być szczepieni ci, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem”.

Czarnek przypomniał, że w pierwszej kolejności powinni dostać pracownicy i studenci WUM. „A pan szczepi celebrytów, szczepi ubeków” – podkreślił – „Na litość boską, odrobinę refleksji! Może warto podjąć męską decyzję?”. Dodał, że studenci WUM są zażenowani postawą rektora, daje im bardzo zły przykład.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij