Najnowsze wiadomości ze świata

Pakt migracyjny. Jeszcze dziś odbędą się rozmowy ministrów

Pakt migracyjny będzie jednym z tematów rozmów Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Ministrowie państw UE porozmawiają o nim jeszcze dzisiaj.

Unia Europejska od 2015 roku zmaga się z niekontrolowanym napływem nielegalnych imigrantów, głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu. To coraz większy problem, gdyż razem z imigrantami pojawił się wzrost przestępczości i groźba zamachów terrorystycznych. Rozwiązaniem tego problemu zdaniem Unii jest tzw. pakt migracyjny. Obejmuje ujednolicenie i poprawę skuteczności procedur imigracyjnych. Jego sercem jest jednak przymusowa imigracja. Imigranci z państw, do których dociera ich więcej – jak Niemcy czy Włochy – byliby przesiedlani do państw, w których jest ich mniej, jak Polska. Jeśli ich nie wezmą, to będą musiały zapłacić karę, po 20 tys. euro od osoby. UE nazywa to „solidarnością”.

Już dziś w Luksemburgu odbędzie się Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, czyli posiedzenie unijnych ministrów odpowiedzialnych za te obszary. Pakt migracyjny będzie jednym z tematów. Według porządku obrad prezydencja hiszpańska przedstawi ministrom stan negocjacji z Parlamentem Europejskim w tej sprawie.

Pakt migracyjny od początku budzi sprzeciw Polski. Rząd uważa, że obowiązkowa solidarność pod groźbą kar finansowych jest całkowicie niewłaściwa. Wskazuje też, że Polska przyjęła ogromne ilości prawdziwych uchodźców z Ukrainy.

Być może ten opór nie potrwa jednak już długo. Został o to zapytany poseł Platformy Obywatelskiej Michał Krawczyk. W programie „Minęła 20” w TVP Info stwierdził, że „pakt migracyjny jest rozwiązaniem, które na pewno zapewni większe bezpieczeństwo na granicy polsko-białoruskiej niż zapewniał PiS”. Przekonywał, że zapewni on unijne środki na „dodatkową ochronę granic” albo „łatwiejsze odesłanie nielegalnych uchodźców z powrotem do ich krajów”.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij