Najnowsze wiadomości ze świata

Pakistan zaatakował Iran. Są zabici i ranni

Pakistańskie siły powietrzne zaatakowały cele w Iranie. Zginęło co najmniej siedem osób.

Jak informowaliśmy wczoraj, Iran dokonał ataku przy pomocy rakiet i dronów na cele w pakistańskim Beludżystanie. Jego celem była organizacja separatystyczna Jais ul-Adl. Pakistan twierdzi, że od irańskich rakiet zginęła dwójka dzieci, a trzy kolejne odniosły rany. Złożył też formalny protest u ambasadora Iranu.

Dzisiaj Pakistan postanowił odpowiedzieć na ten atak. Siły powietrzne tego kraju zaatakowały cele w Sistanie i Beludżystanie. Podobnie jak w wypadku irańskiego ataku, tym razem oficjalnym celem też byli beludżccy separatyści. Pakistański MSZ powiedział, że była to seria precyzyjnych uderzeń, których dokonano w związku z „wiarygodnymi doniesieniami wywiadowczymi o nadchodzącej aktywności terrorystycznej na dużą skalę”.

Beludżowie to mniejszość etniczna, która mieszka głównie w Beludżystanie – historycznym regionie, leżącym na terytorium Pakistanu, Iranu i Afganistanu. Stanowią ok. 3,6% populacji Pakistanu i po 2% populacji Afganistanu i Iranu. Od dłuższego czasu prowadzą walkę o niepodległość swojego regionu, ale działania w niej są prowadzone na małą skalę. Iran i Pakistan oskarżają się nawzajem o wspieranie separatystów na terenie drugiego państwa.

Zastępca gubernatora Sistanu i Beludżystanu Ali Reza Marhamati powiedział agencji AP, że na skutek pakistańskich nalotów zginęły trzy kobiety i czwórka dzieci. Dodał, że żadna z ofiar nie była obywatelem Iranu, ale nie ujawnił jakie miały obywatelstwo. Walcząca o prawa Beludżów organizacja HalVash poinformowała, że nalotu dokonano na miasto Saravan.

Iran był pierwszym państwem, które uznało niepodległość Pakistanu, i historycznie oba państwa miały raczej dobre stosunki. Są jednak punkty, które je dzielą – jak np. rywalizacja o wpływy w północnym i zachodnim Afganistanie, sojusz Pakistanu z Arabią Saudyjską czy też blokowanie przez to państwo irańskiego programu atomowego. Zdaniem komentatorów te naloty mogą doprowadzić do niebezpiecznej eskalacji w stosunkach między Teheranem i Islamabadem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Asuspine
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij