Najnowsze wiadomości ze świata

Oszustwo na “premier Marin”. Finowie tracą tysiące euro

W Finlandii w mediach społecznościowych rozprzestrzenia się oszustwo, w którym fałszywy doradca pozyskuje dane bankowe klienta zainteresowanego inwestycją w bitcoiny, wykorzystując wizerunek i imię premier Sanny Marin – poinformowała w piątek policja. Dodano, że jeden z mieszkańców południowej Finlandii kliknął w taką reklamę na Facebooku i stracił 15 tys. euro.

Według śledczych proceder polega na tym, że po kliknięciu w reklamę, kontakt z użytkownikiem nawiązuje „zagraniczny doradca”, który oferując pomoc przy inwestycji, zachęca do przedstawienia informacji bankowych zaś dla ułatwienia kontaktu proponuje instalację programu tłumaczeniowego. W rzeczywistości aplikacja umożliwia dostęp do komputera klienta i wykonywanie zdalnych operacji bankowych z rachunku właściciela.

W wyniku tego procederu, poszkodowani Finowie – podkreśla policja – stracili (niemal bez wyjątku) po więcej niż dziesięć tys. euro. Ofiary oszustwa pochodzą z różnych stron Finlandii.

Premier Sanna Marin, liderka socjaldemokratów, jest najbardziej popularną polityk w kraju. Według różnych sondaży ufa jej ponad połowa Finów.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij