Obraz zawierający broń, broń palna, osoba, Broń miotająca Najnowsze wiadomości z kraju

Ostrzelano żydowską szkołę podstawową. To kolejny taki incydent

Żydowska szkoła podstawowa znajdująca się przy jednej z synagog w Montrealu została ostrzelana – podały w nocy ze środy na czwartek kanadyjskie media. W czasie zdarzenia w budynku nikogo nie było. To kolejny taki incydent w Kanadzie w ostatnich dniach.

Policjanci zostali wezwani w środę wieczorem do szkoły znajdującej się w dzielnicy Cote-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grace. Na razie jest to wstępna faza dochodzenia; ustalono, że co najmniej jeden pocisk trafił budynek szkoły podstawowej – podał publiczny francuskojęzyczny nadawca Radio-Canada.

Telewizja TVA Nouvelles podała, że w kierunku szkoły oddano cztery strzały.

Trudeau napisał na platformie X, że „ostrzelanie kolejnej szkoły żydowskiej jest czymś obrzydliwym”. “To antysemityzm w czystej postaci, nie pozwolimy mu wygrać” – oświadczył.

„Dość importowania konfliktu do Quebeku za cenę zniszczenia tego, co nas łączy” – podkreśliły we wspólnym oświadczeniu organizacje żydowskie, Centre for Israel i Jewish Affairs Quebec.

To kolejny taki incydent w Kanadzie w ostatnim czasie. W sobotę w Toronto ostrzelana została żydowska szkoła podstawowa dla dziewczynek. W policyjnym śledztwie bierze udział jednostka wyspecjalizowana w przestępstwach na tle nienawiści. Policja uważa za uzasadnione podejrzenia, że do ostrzelania szkoły mogło dość na tle nienawiści lub że był to czyn terrorystyczny.

Ponadto w minionym tygodniu w Montrealu zatrzymano podejrzanego w związku z ostrzelaniem żydowskiej szkoły w tym mieście w listopadzie ub.r. – przypomniało Radio Canada.

Według opublikowanego na początku maja raportu na temat antysemityzmu, sporządzonego przez wspierającą społeczności żydowskie organizację B’nai Brith Canada, w 2023 r. odnotowano 5791 przypadków antysemityzmu w Kanadzie, podczas gdy rok wcześniej było ich 2769.

Źródło: PAP Autor: Anna Lach
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij