Najnowsze wiadomości z kraju

Ostrzegamy! Burze z gradem w pięciu województwach

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują: w sześciu wschodnich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego, wschodniej części woj. mazowieckiego, w prawie w całym woj. podkarpackim, oraz w całym woj. podlaskim i lubelskim.
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował w sobotę PAP, że – z uwagi na przechodzące nad częścią kraju burze – w nocy z piątku na sobotę straż pożarna interweniowała łącznie 553 razy, z czego 402 interwencje “dotyczyły usuwania połamanych drzew z ulic i dróg, a 151 – wypompowywania wody z piwnic budynków”.
86 razy strażacy interweniowali na Śląsku, 73 razy na Mazowszu, 72 na Podlasiu, a 60 w Łódzkiem – podał.
Jak informuje IMGW, ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidują “warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. “Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne” – ostrzega IMGW.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.
Jak bezpiecznie przetrwać upały, przypomina we wcześniejszych komunikatach na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Informuje, że należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu (przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy) należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. 
(PAP)

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij