Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Orlen wytoczy proces Tuskowi? Obajtek: “W ciągu 25 lat jestem najmniej zarabiającym prezesem”

– Badamy tę sprawę, ponieważ takich słów żaden rozsądny polityk nie powinien używać – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na antenie radia Zet. Obajtek był pytany, czy wytoczy proces Donaldowi Tuskowi za słowa o „oligarsze Putina”. Prezes PKN Orlen odnosił się też m. in. do kwestii swoich zarobków. 

– Ktoś złośliwie, ale dość celnie zauważył, że być może pan Obajtek jest nietykalny, tak jak każdy oligarcha Putina, bo tak naprawdę, biorąc pod uwagę skalę tego, co robi pan Obajtek, on jest jednym z największych oligarchów Putina. Wiecie, ile wyniósł zysk netto, już po opłaceniu wszystkich podatków, Orlenu za ostatni kwartał roku, który minął, za trzy miesiące? Zysk netto – 16 mld zł – mówił lider Platformy podczas spotkania z wyborcami w Pabianicach.

Tusk dodawał, że “od wielu miesięcy Polacy płacą jedną z najwyższych cen w Europie na stacjach benzynowych, więc wy, kupując tę benzynę składacie się na zysk dla Orlenu i na możliwości zakupu ropy od Putina w roku, w którym trwa agresja rosyjska na Ukrainę”.

Obajtek odniósł się do tych wypowiedzi w Radiu Zet mówiąc, że Tusk jest niepoważnym politykiem i że często słyszy z jego ust „patologiczne wręcz kłamstwa”.

Pytany, czy wytoczy Tuskowi proces za słowa o “oligarsze Putina” odpowiedział: “Badamy tę sprawę. Takich słów żaden rozsądny polityk nie powinien używać i to ten polityk, który największe kontakty miał ze stroną rosyjską. Za jego czasów zostały podpisane dwa kontrakty i wcale nie brali pod uwagę ataku na Gruzję czy ataku na Krym”.

Obajtek na pytanie, czy chce zostać premierem po tym, gdy przestanie być prezesem Orlenu, odparł: “w żadnym wypadku”. Prezes PKN Orlen mówił także o swoich zarobkach:

– W historii Orlenu w ciągu 25 lat jestem najmniej zarabiającym prezesem. Nie mówię, że to małe zarobki. Skąd się komuś wzięło 180 tys.? To ok. 100 tys. brutto, netto to ok. 45-46 tys. złotych – mówił Obajtek.

Źródło: Twitter/Radio Zet/PAP Autor:
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij