Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Orlen na ostatniej prostej do przejęcia kapitałowego Grupy Energa. „Realizujemy dziś testament śp. prezydenta Kaczyńskiego”

– Sprzedaż Energi Orlenowi to dla Skarbu Państwa dobry interes – ocenił wicepremier Jacek Sasin na konferencji prasowej zorganizowanej w Gdańsku w siedzibie Energa SA. Minister aktywów państwowych dodał, że nie oznacza to, że Energa znika, ale “dostaje drugie życie”. Według wicepremiera, Orlen nie powiedział też “ostatniego słowa” w sprawie innych przejęć.

– Przejęcie Energa SA przez PKN ORLEN pozwoli na stworzenie silnego koncernu multienergetycznego z dużym udziałem odnawialnych źródeł w produkcji energii i rozbudowaną siecią dystrybucyjną – poinformował Orlen w mediach społecznościowych.

Wicepremier i minister aktywów państwowych zaznaczył, że przejęcie Energii przez Orlen wzmacnia interes gospodarczy kraju poprzez budowę dużych podmiotów, które będą mogły lepiej konkurować z zagranicznymi koncernami, zdobywać nowe rynki. Przypomniał, że Polska czeka na zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie innej spółki energetycznej – Lotosu, przez płocki koncern naftowy. Sasin przyznał, że negocjacje ws. sprzedaży Energi Orlenowi nie był łatwy. Wskazał, że koncern z Płocka zaproponował na początku 7 zł za akcję Energi. Skończyło się na 8,35 zł.

– Z punku widzenia Skarbu Państwa to dobry interes – ocenił wicepremier. Dodał, że przejęcie Energi przez Orlen to też dobre wiadomości dla obu spółek.

O szczegółach transakcji mówił także Daniel Obajtek prezes PKN Orlen:

– Ta transakcja będzie rozliczona 30 kwietnia i tego dnia przejmiemy operacyjnie grupę Energa. Przejmowaliśmy Anwil Włocławek, w tej firmie powstają dziś nowoczesne inwestycje, podobnie z Unipetrolem czy Możejkami. Mamy ogromne doświadczenie w kwestii przejęć i planów biznesowych dotyczących synergii obu firm. Mamy bardzo mocno przeanalizowane procesy, które wdrożymy w ciągu roku. To nie będzie strata dla Pomorza. To przejęcie ma służyć gospodarce. Ta firma ma się rozwijać na Wybrzeżu, ma mieć właściciela inwestora, który będzie tu wydawał pieniądze na rozwój. Ten inwestor musi mieć możliwości finansowe na rozwój. Ten plan ma służyć całej polskiej gospodarce i następnym pokoleniom na przyszłe lata. W ten sposób trzeba budować silną, mocną gospodarkę – mówił prezes PKN Orlen.

– Przez lata mówiono nam, że państwo nie powinno być obecne w gospodarce, a kapitał nie ma narodowości i to nie ma znaczenia, skąd pochodzi. Z natury rzeczy my tego kapitału nie mieliśmy, bo byliśmy krajem zniszczonym przez wojny i komunistów. Dzisiaj, w dobie wydarzeń, które nas otaczają, widzimy jak te teorie się rozwijają. Dziś dzięki polskim, wielkim firmom, możemy reagować na kryzys, czujemy odpowiedzialność za kraj i za potęgę tej firmy. To klienci, obywatele budują tę firmę, a ta firma reaguje także w czasie kryzysu. To Orlen był prekursorem tego typu działań, był pionierem tego typu działań i pokazał tę drogę innym. Dysponujemy jako kraj firmami, które rozumieją, że maja poczucie społecznej odpowiedzialności. Dziękuję firmom, które włączyły się w ten proces – dodał wicepremier Sasin.

Minister aktywów państwowych podzielił się też osobistą refleksją dotyczącą planów budowy międzynarodowego koncernu:

Powstanie silnej polskiej marki było wielkim marzeniem śp. Lecha Kaczyńskiego. Prezydent wspominał inne państwa, z równie trudną i wyboistą historią jak nasza, które dorobiły się takich znaków rozpoznawczych, np. Finlandia. Prezydent marzył o tym, by zbudować polską markę, która będzie obecna na świecie. Dziś napawa mnie dumą, że to zadanie się udało, bo przecież logo Orlenu jest widoczne w miejscach z dużo silniejszą gospodarką niż nasza, np. w Niemczech. To jest bardzo symboliczny wymiar, kiedy polska marka jest obecna na niemieckich autostradach. Jestem pewien, że gdyby żył śp. Lech Kaczyński, to byłby dumny, bo oto ziszcza się jego wielkie marzenie. Mam wrażenie, że realizujemy dziś testament śp. prezydenta Kaczyńskiego mówił wicepremier.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

“Nie było zdecydowanej reakcji państwa na pożary”

0 0

Polak nie zostanie szefem komitetu wojskowego Unii Europejskiej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij