Najnowsze wiadomości z kraju

Orban nie chce unijnych funduszy za wszelką cenę. “Sprzeciw wobec imigracji i LGBTQ ważniejszy od unijnych pieniędzy”

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątkowym wywiadzie dla Radia Kossuth, że sprzeciw wobec imigracji i LGBTQ jest ważniejszy niż unijne fundusze.

„Nie możemy być szantażowani finansowo w tych kwestiach, ponieważ są one ważniejsze niż pieniądze” – stwierdził szef rządu. Dodał, że to właśnie one są prawdziwą przyczyną zamrożenia środków, a węgierskiemu systemowi sądownictwa i zamówień publicznych nie można niczego zarzucić.

W środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w Parlamencie Europejskim, że ok. 20 mld euro unijnych funduszy dla Węgier pozostaje zamrożonych z powodu m.in. obaw dotyczących praw LGBTIQ, wolności akademickiej i prawa do azylu w tym kraju.

Wcześniej w połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności. Według KE Budapeszt spełnił warunki dotyczące niezależności sądownictwa.

Nie ma takich pieniędzy, za które Węgry zgodziłyby się wpuścić do kraju migrantów oraz oddać edukację w ręce osób LGBTQ – powiedział w piątek Orban.

Jak dodał, Węgry były w stanie rozwiązać dwa kryzysy gospodarcze, związane z pandemią Covid-19 i najwyższą w UE inflacją, bez pomocy Brukseli.

„Naród węgierski udowodnił w 2023 roku, że nasza gospodarka jest odporna na kryzys nawet bez funduszy unijnych i że może przezwyciężyć najtrudniejsze okresy” – ocenił premier.

Na początku zeszłego roku inflacja na Węgrzech przekroczyła 25 proc. i przez kilka miesięcy utrzymywała się na najwyższym poziomie w całej Unii Europejskiej; w grudniu wskaźnik spadł do 5,5 proc. Inflacja średnioroczna wyniosła 17,6 proc. – podał węgierski Główny Urząd Statystyczny.

W latach 2021-2027 w ramach funduszy spójności dla Węgier przewidziano 22 mld euro. Ponadto wartość węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy wynosi 10,4 mld euro, w tym 6,5 mld w dotacjach oraz 3,9 mld w pożyczkach.

Źródło: (PAP) Autor: Z Budapesztu Marcin Furdyna
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij