W Radzie Bezpieczeństwa ONZ odbyło się wczoraj spotkanie w sprawie zbombardowania przez Rosjan szpitala dziecięcego w Kijowie. Zasady tej organizacji sprawiły, że poprowadził je ambasador Rosji.
Przypomnijmy: w poniedziałek Rosja dokonała masowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta. W Kijowie jedna z rosyjskich rakiet uderzyła w Ochmadtyt – największy na Ukrainie szpital dziecięcy. Przebywało w nim wtedy ok. 600 młodych pacjentów, ale większość z nich pracownicy szpitala zdążyli zabrać wcześniej do schronów. Eksplozja rakiety zabiła dwie osoby dorosłe, w tym lekarza, a ponad 300, w tym ośmioro dzieci, które dochodziły do siebie po operacjach, odniosło rany.
Francja i Ekwador zażądały zwołania w tej sprawie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rada ma jednak rotacyjną prezydencję, a obecnie sprawuje ją Rosja. Oznaczało to, że to zebranie musiał poprowadzić ambasador kremlowskiego reżymu Wasilij Nebenzja.
Do tego kuriozalnego faktu nawiązała w swoim wystąpieniu ambasador USA Linda Thomas-Greenfield. Powiedziała zgromadzonym, że „ponieważ Rosja jest stałym członkiem RB ONZ, obecny rotacyjny prezydent Rady Bezpieczeństwa zaatakował szpital dziecięcy”. „Samo wymówienie tych słów budzi we mnie ciarki” – podkreśliła. Zaproszony na to spotkanie ambasador Ukrainy Serhij Kysłyca również ostro skrytykował fakt, że po tym zdarzeniu Rosjanin nadal ma czelność zajmować stołek prezydenta RB. „W zgodzie z tradycjami prezydencji Ray, i wyłącznie jako prezydent Rady, jestem zmuszony podziękować Ukrainie za jej oświadczenie” – odparł Rosjanin.
Nebenzja uszłyszał ostrą krytykę pod adresem swojego reżymu. Pełniąca obowiązki szefa ONZ ds. humanitarnych Joyce Msuya podkreśliła, że celowy atak na szpital to zbrodnia wojenna i dodała, że był on częścią „głęboko niepokojącego wzoru systematycznych ataków na służbę zdrowia i inną cywilną infrastrukturę na Ukrainie”. Ambasador Wielkiej Brytanii Barbara Woodward nazwała ją „tchórzliwym zdeprawowaniem, a przedstawiciel Ekwadoru Jose De La Gasca stwierdził, że to, co się stało, było „szczególnie niemożliwe do zaakceptowania”.
Ze swojej strony Nebenzja powtórzył kremlowskie kłamstwa, że Rosja nie atakuje celów cywilnych, a w szpital uderzyła ukraińska rakieta przeciwlotnicza – mimo licznych dowodów, że był to rosyjski pocisk Ch-101. Stwierdził, że gdyby to był rosyjski atak, to wszyscy by zginęli, a z budynku nic by nie zostało.
Rolą RB ONZ jest dbanie o międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo. Jednak Rosja, jako jeden z założycieli ONZ, ma w niej stałe miejsce, pozostali stali członkowie to Chiny, USA, Wielka Brytania i Francja. Jako stały członek, Rosja ma w niej prawo veta. Korzystają z niego by blokować wszelkie inicjatywy związane z odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę. Wielu polityków krytykuje ten fakt, ale pozbawienie Rosji tego prawa jest niemożliwe, co czyni tę organizację całkowicie bezsilną.