Najnowsze wiadomości z kraju

Ołtarz, przy którym modlił się Kopernik odsłonięty

We Fromborku dokonano odsłonięcia odrestaurowanego ołtarza pochodzącego z czasów, gdy kanonikiem warmińskim był Mikołaj Kopernik. Po 5 latach prac renowacyjnych i konserwatorskich tzw. Poliptyk Fromborski wrócił do tamtejszej Bazyliki Archikatedralnej.

W piątek 8 grudnia, podczas uroczystości pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, z udziałem grona historyków sztuki i licznych gości, do archikatedry we Fromborku wrócił ołtarz, przed którym modlił się słynny polski astronom w czasie swojego pobytu na Warmii, gdzie dokonywał słynnych na cały świat odkryć.

– Prace prowadzone przy tym ołtarzu były rzadko spotykane, jeśli chodzi o ich zakres. Były to prace konserwatorskie, renowacyjne i rekonstrukcyjne. Ołtarz był przez wieki niszczony i odbudowywany począwszy od pierwszej połowy XVII wieku. Nasze zadanie polegało na podjęciu pracy w całości, czyli żeby odtworzyć wszystkie brakujące elementy tego ołtarza – mówił profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Edgard Pill, który kierował pracami nad przywracaniem świetności ołtarza.

Poliptyk Fromborski to gotycki ołtarz pochodzący z 1504 roku. Jest to zabytek szczególny, ufundowany przez wuja Mikołaja Kopernika, bp. Łukasza Watzenrode. W czasach Kopernika był głównym ołtarzem we fromborskiej katedrze.

– Długim procesem były poszukiwania elementów tego ołtarza – mówił proboszcz archikatedry ks. dr Jacek Wojtkowski.

– Przyświecała nam idea, żeby po tym roku jubileuszowym pozostały trwałe pamiątki – podkreślał.

Rok 2023 ogłoszony w Polsce rokiem Mikołaja Kopernika był rokiem obfitującym w wydarzenia o charakterze kulturalnym i historycznym, które upamiętniały słynnego astronoma i promowały polską historię i dokonania Polaków.

Prace konserwatorskie przy Poliptyku Fromborskim prowadzone w latach 2019 – 2023 zostały dofinansowane prze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, Fundację Orlen, Fundację Totalizator Sportowy. Partnerem obchodów zakończenia prac konserwatorskich jest Energa Grupa Orlen.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot. red.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij