Najnowsze wiadomości ze świata

Około 1000 turystów odciętych od świata po zejściu potężnej lawiny

Około 1000 osób utknęło z powodu lawin w turystycznej wiosce Hemu w strefie przygranicznej Chin z Kazachstanem, Rosją i Mongolią. Na drogach miejscami zalega nawet siedmiometrowa warstwa śniegu, naniesiona przez lawiny wywołane przez wielodniowe opady – podała we wtorek rządowa telewizja CCTV.

Według władz turyści są bezpieczni.

Obfite opady śniegu, miejscami trwające od 10 dni, wywołały dziesiątki lawin wzdłuż dużych odcinków autostrad w górach Ałtaj prowadzących do obszaru Kanas w północno-zachodniej prowincji Sinciang – informowały w weekend chińskie media.

“Ta sytuacja lawinowa jest stosunkowo wyjątkowa, widzieliśmy wcześniej tak obfite opady śniegu, ale nie widzieliśmy tak dużej częstotliwości lawin” – powiedział CCTV szef biura zarządzania autostradami Zhao Jinsheng.

Jak podała telewizja, pokrywa śnieżna naniesiona przez lawiny osiągnęła grubość nawet siedmiu metrów, a w wielu miejscach warstwa śniegu jest wyższa niż sprzęt do odśnieżania. Prace mające na celu udrożnienie 50-kilometrowego odcinka zasypanej drogi rozpoczęły się tydzień temu.

Miejscami pługi wirnikowe są bezużyteczne ze względu na zalegający gruz i gałęzie zmieszane ze śniegiem, porwane przez lawiny schodzące po zboczach lasów sosnowych i brzozowych w kierunku doliny rzeki.

Jak podaje CCTV, prace związane z odśnieżaniem w celu przywrócenia dostępu do wioski Hemu mogą potrwać jeszcze “pewien czas” ze względu na dużą ilość śniegu na ostatnich 4 km drogi zasypanej lawiną.

Część turystów została już przetransportowana helikopterami w bezpieczne miejsce. Pozostali mogą liczyć na bezpłatne zakwaterowanie.

Ze względu na gwałtowne zmiany pogody w górzystym terenie, możliwości prowadzenia misji zaopatrzeniowych są ograniczone. Helikopter wojskowy, który miał dostarczyć m.in. mąkę i paliwo do wioski Hemu, wystartował z opóźnieniem we wtorek rano czasu lokalnego.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij