Najnowsze wiadomości ze świata

Ogromny sukces Polski. Zostaliśmy wybrani do jednego z ważniejszych organów ONZ

Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski; Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju – podkreślił w piątek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

“Ogromny sukces Polski, która została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ 2024-2026. Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju w trzech filarach: gospodarczym, społecznym i środowiskowym” – napisał szef MSZ w mediach społecznościowych.

O tym, że Polska została wybrana do Rady, poinformował w czwartek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

W komunikacie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku podkreślono, że “3-letnie członkostwo w Radzie Gospodarczej i Społecznej dopełni cykl zasiadania Polski w trzech głównych radach ONZ (Rada Bezpieczeństwa 2018-2019, Rada Praw Człowieka 2020-2022, Rada Gospodarcza i Społeczna 2024-2026)”.

Rada Gospodarcza i Społeczna ((ECOSOC)jest jednym z głównych organów ONZ podlegającym Zgromadzeniu Ogólnemu. Ustanowiona została na mocy Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Odgrywa centralną rolę w koordynowaniu działalności ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o trzy filary: gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

ECOSOC składa się z 54 członków wybieranych na trzyletnią kadencję według reprezentacji geograficznej – Afryka ma 14 członków, Azja – 11, Europa Wschodnia – 6, Ameryka Łacińska i Karaiby – 10, Europa Zachodnia i inne kraje – 13. Każdego roku Zgromadzenie Ogólne odnawia trzecią część składu Rady. Polska po raz pierwszy zasiadała w Radzie w latach 1948-1953, a ostatni w latach 2008-2010.

Źródło: PAP Autor: Wiktoria Nicałek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij