Najnowsze wiadomości ze świata

“Odebrało mi mowę”. Weteran wziął udział w uroczystości nazwania okrętu jego imieniem

Weteran z Wietnamu i zdobywca Medalu Honoru Harvey Barnum wziął udział w wyjątkowej uroczystości. Oglądał, jak US Navy ochrzciła nowy niszczyciel jego imieniem.

83-letni Barnum był członkiem korpusu piechoty morskiej. W Wietnamie przydzielono go tymczasowo do 2. Batalionu 3. Dywizji Piechoty Morskiej, jako obserwatora artyleryjskiego. Po kilku dniach w tym oddziale, 18 grudnia 1965 roku, wziął udział w operacji Harvest Moon. Była to jego pierwsza bitwa.

Jego oddział po dotarciu na miejsce wpadł w zasadzkę, a Wietnamczycy zabili jego dowódcę i operatora radiostacji. Uświadomiwszy sobie, że jest teraz najwyższym stopniem oficerem w swojej kompanii, Barnum przejął dowodzenie. Pod ogniem wroga ewakuował swojego dowódcę, ale ten zmarł z odniesionych ran. Po opanowaniu sytuacji poprowadził skuteczny kontratak, dzięki któremu jego oddziałowi udało się wyrwać z zasadzki. Dostał za tę akcję Medal Honoru, najwyższe odznaczenie wojskowe w USA.

Barnum, jako pierwszy zdobywca Medalu Honoru, wrócił do Wietnamu na kolejną turę bojową. Z USMC odszedł po niemal trzech dekadach, po czym służył w Pentagonie jako dyrektor ds. walki z narkotykami, zastępca sekretarza marynarki ds. rezerw.

US Navy zdecydowała, że jej nowy niszczyciel typu Arleigh Burke będzie nosił jego imię. Ceremonia jego ochrzczenia miała miejsce w stoczni Bath Iron Works w stanie Maine. Sponsorem okrętu została jego żona, która rozbiła o jego burtę tradycyjną butelkę szampana. W ceremonii wzięła udział również jego córka, dwie wnuczki – z których jedna odśpiewała pieśń „Boże błogosław Ameryce” – i 11-letnia prawnuczka, a także inni członkowie rodziny i przyjaciele. Weteran przyznał, że cała ceremonia odebrała mu mowę i zażartował, że każdy, kto go zna, potwierdzi, że stało się to po raz pierwszy w jego życiu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij