Zgodnie nowymi podstawami programowymi nauczania przedszkolnego przedszkole “pomaga dziecku poznać jego węższe i szersze środowisko, które jest podstawą tożsamości narodowej, chrześcijańskich wartości kulturalnych, miłości ojczyzny oraz przywiązania do ziemi rodzinnej i rodziny”.
Tekst zmian wprowadzonych do dekretu rządowego o krajowych podstawach programowych nauczania przedszkolnego zamieszczono w opublikowanym 25 lipca Monitorze Węgierskim.
Powyższe cele mają być osiągane w przedszkolach m.in. poprzez poznawanie tradycji, podań ludowych, węgierskich legend, a także klasycznych i współczesnych dzieł literackich.
W podstawach programowych zalecono też wzmocnienie kontaktów pomiędzy węgierskimi przedszkolami na Węgrzech i w krajach sąsiednich. “W celu stworzenia przestrzeni edukacyjnej między węgierskojęzycznymi instytucjami Kotliny Panońskiej przedszkole stara się zbudować kontakty z węgierskimi przedszkolami w krajach ościennych i w miarę swoich możliwości podtrzymywać z nimi kontakt profesjonalny” – napisano.
Przedstawicielka Węgierskiego Towarzystwa Pedagogów Anna Bakonyi powiedziała lewicowemu dziennikowi “Nepszava”, że zmiany nie były z towarzystwem konsultowane i jej zdaniem nie są uzasadnione, gdyż kwestie świadomości narodowej były także dotąd obecne w przedszkolach, a bajki i piosenki ludowe już odgrywają istotną rolę w programie.
Szefowa oddziału przedszkolnego Związku Zawodowego Pedagogów oceniła zaś, że wartości chrześcijańskie należałoby wpajać przede wszystkim w instytucjach wyznaniowych, a w świeckim przedszkolu w mniejszym stopniu, głównie przy okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Dodała, że nie wie, kto miałby się zajmować w przedszkolu utrzymywaniem kontaktów z przedszkolami z państw ościennych, gdyż kierownictwo i wychowawcy nie mają na to czasu.
Parlament Węgier uchwalił w czerwcu poprawkę do konstytucji, w której zapisano m.in., że ochrona konstytucyjnej tożsamości kraju oraz jego chrześcijańskiej kultury jest podstawowym obowiązkiem państwa i wszystkich jego organów.
Po ponownym wyborze na premiera w maju Viktor Orban zapowiedział zastąpienie “tonącej liberalnej demokracji” “XXI-wieczną demokracją chrześcijańską, która gwarantuje godność ludzką, wolność i bezpieczeństwo, chroni równość płci, tradycyjny model rodziny, powstrzymuje antysemityzm, chroni naszą kulturę chrześcijańską i daje naszemu narodowi szansę przetrwania i prosperowania”.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
fot. CC2.0/Flickr/Dimitris Kamaras