Najnowsze wiadomości z kraju

Od szeregowego Dropsa po sierżanta Azora. W polskim wojsku wprowadzono stopnie wojskowe dla… psów

Rozkaz wprowadzający stopnie wojskowe dla psów służbowych już obowiązuje; psy służbowe K9 będą mogły otrzymać stopnie od szeregowego do sierżanta – po ukończeniu kursu i zdaniu specjalnego egzaminu – poinformował w czwartek Sztab Generalny.

“Rozkaz wprowadzający stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim już obowiązuje” – poinformował Sztab Generalny WP w czwartek. “Najwyższy rangą spośród nich będzie sierżantem, najniższy zaś szeregowym. Każdy K9 uzyska nominację dopiero po ukończeniu kursu podstawowego i zdaniu specjalnego egzaminu” – wskazano w komunikacie opublikowanym na portalu X (Twitterze).

Jak przekazała PAP rzecznik Sztabu Generalnego płk Joanna Klejszmit, psy będą awansowane w sześciu stopniach: szeregowego, starszego szeregowego, kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta. Dodała, że stopień szeregowego pies będzie mógł otrzymać po ukończeniu kursu podstawowego i pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego oraz uzyskaniu odpowiedniego atestu w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Prawo do nadawania psom stopnia wojskowego będą mieli dowódcy jednostek, w których pełnią one służbę.

Następnie, by otrzymać starszy stopień, pies będzie musiał pozytywnie przejść ponowną certyfikację i otrzymać ocenę bardzo dobrą po pierwszym roku służby od ukończenia szkolenia podstawowego. “Nadawanie kolejnych stopni psom służbowym następuje nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego nadania stopnia, przy jednoczesnym spełnieniu wymogu uzyskania oceny bardzo dobrej +5+ z recertyfikacji” – przekazała płk Klejszmit. Z wnioskiem o awans dla psa będą mogli występować przewodnicy psów lub dowódcy jednostek.

Jak wskazuje Sztab Generalny WP, stopnie będą nadawane psom dożywotnio. Mianowania odbywać się mają z okazji święta Wojska Polskiego (15 sierpnia), z okazji święta jednostki, w której dany pies służy, lub przy innej uroczystości.

Wojsko Polskie wykorzystuje psy służbowe do wielu celów – poszukiwań, tropienia, patroli czy wykrywania materiałów wybuchowych, szkolone są także w walce. Jednostki K9 (z ang. canine – “psi”) funkcją na przykład w Wojskach Specjalnych, np. w Jednostce Wojskowej Komandosów. Wojskowe psy szkolone są w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w woj. mazowieckim; przechodzą one rygorystyczne testy oraz intensywne kilkumiesięczne szkolenia.

O pomyśle nadawania psom stopni wojskowym poinformował Sztab Generalny WP na swoim profilu na portalu X (Twitterze) pod koniec listopada. “Żołnierze w uznaniu roli K9 w operacjach bojowych Wojska Polskiego wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Szef Sztabu Generalnego WP zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje. Planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa” – zapowiedziano we wpisie.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij