Najnowsze wiadomości z kraju

Od stycznia świadczenie 800 plus. Prezydent podpisał ustawę

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy w wychowaniu dzieci, czyli tzw. 500 plus. Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wzrośnie do 800 zł na dziecko.

Podpisanie ustawy dotyczącej 800 plus miało miejsce na pikniku rodzinnym w Tarczynie. Prezydentowi towarzyszył premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Po złożeniu podpisu Andrzej Duda podkreślił, że Polska potrzebuje rozwoju społecznego i demograficznego.

Tym największym oparciem dla rozwoju przyszłości jest rodzina – powiedział prezydent.

Jak podkreślał, zwiększenie świadczenia z kwoty 500 zł do 800 zł „wielokrotnie pokrywa wszelkie wzrosty inflacyjne, jakie w międzyczasie miały miejsce”.

Uważam, że to jest dużo, bo jeżeli do tej pory było to 500 zł, a teraz jest 800 zł, to jest to ponad 60 proc. wzrostu świadczenia –  – powiedział.

Jest to więc realne zwiększenie tego świadczenia, a nie tylko wyrównanie strat, które wywołała inflacja. Jest to po prostu realne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci – dodał.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślał na pikniku w Tarczynie, że pieniędzy na świadczenie 800 plus nie zabraknie.

Trzeba bardzo wyraźnie sobie powiedzieć, że teraz wszyscy straszą, że ten powiększony program 800 plus, dzięki któremu dzieci, młodzież mogą brać dodatkowe lekcje, uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, mieć spokojniejsze życie, że na to wszystko, zabraknie pieniędzy – powiedział szef rządu.

Od lat słyszymy „nie ma pieniędzy i nie będzie”, „nie da się”, „nie uda się”, to ich straszenie pęka, jak te banieczki mydlane. Dziś mamy budżet solidnie zabezpieczony. Te pieniądze są zabezpieczone na przyszły rok w budżecie – zaznaczył Morawiecki.

Program 500 plus funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Obejmuje on dzieci od narodzin do ukończenia 18. roku życia. Wypłatę pierwszego świadczenia w wysokości 800 zł zaplanowano do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Zmiana kwoty nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij