Najnowsze wiadomości z kraju

Od przyszłego tygodnia startuje testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia podało, że chętnych jest ok. 190 tys. osób. Powiatowe sanepidy zbierają listy imienne.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia odpowiadał na pytania posłów m.in. o powrót dzieci do szkół po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych. Podkreślił, że przywrócenie tradycyjnej nauki w klasach I-III szkół podstawowych jest celem rządu.

Minister zaznaczył, że jesteśmy w okresie poświątecznym i trwa obserwacja danych o liczbie nowych zakażeń oraz trendu pandemicznego.

“Nie będziemy mieli komfortu, żeby podjąć decyzję o otwarciu szkół z dużym wyprzedzeniem, nie ma takiej możliwości. Musimy jeszcze tydzień obserwować, co się dzieje po świętach, a to oznacza, że będziemy mieć tylko tydzień do rozpoczęcia kolejnego semestru szkolnego” – mówił.

Zaznaczył, że decyzja zostanie podjęta na podstawie dziennej liczby zakażeń, ale – podkreślił – celem jest przywrócenie tradycyjnej nauki w klasach I-III.

“Tej decyzji nie ma” – zaznaczył. Przypomniał też, że od 10 do 17 stycznia prowadzone będą badania przesiewowe dla nauczycieli.

W grudniu Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie – jak można przeczytać na stronie rządowej https://www.gov.pl/ – powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Wyjaśniono, że za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach i w mobilnych punktach drive-thru.

“Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania” – czytamy.

Na stronie podano najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2.

Jedno z pytań dotyczyło tego, kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela? “Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną” – brzmiała odpowiedź.

Inne pytanie dotyczyło tego, co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować. “Testowanie jest dobrowolne” – wyjaśniono.

Jeszcze inne pytanie brzmiało, czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi. “Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli” – podano.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podał, że na 190 tys. osób chętnych 130 tys. to nauczyciele, a 60 tys. to pracownicy administracji szkół.

Źródło: PAP Autor: dsr/ joz/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij