Najnowsze wiadomości z kraju

Od dziś obowiązują nowe restrykcje. Co trzeba o nich wiedzieć?

Od soboty obowiązuje nowe rozporządzenie pandemiczne.

Największą zmianą wprowadzoną przez opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw rozporządzenie jest zakaz zakrywania twarzy osłoną z przezroczystego plastiku, zwaną popularnie przyłbicą. Od teraz będzie można ją nosić wyłącznie jako dodatkową ochronę, co od dawna jest praktykowane przez osoby szczególnie narażone na kontakt z chorymi, np. lekarzy czy farmaceutów. Obowiązuje jednak nakaz noszenia maseczki. Nie wolno już także zakrywać ust i nosa ubraniami, np. szalikami czy golfami.

Nakaz używania maseczek obowiązuje  w miejscach ogólnodostępnych, jak ulice i place, sklepy, targowiska, bulwary i promenady, parkingi leśne etc. Należy je nosić także we wszystkich formach transportu zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej jak urzędy czy sądy, świątyniach, uczelniach, placówkach ochrony zdrowia, bankach etc. W wypadku miejsc pracy należy mieć na sobie maseczkę jeżeli w danym pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, o ile pracodawca nie postanowi inaczej.

W rozporządzeniu wyszczególniono również kto nie musi nosić maseczki. Z obowiązku tego zwolnione są dzieci do ukończenia 5 roku życia, osoby o całościowych zaburzeniach rozwoju i zaburzeniach psychicznych oraz niepełnosprawności intelektualnej. Nakaz nie obowiązuje również osób, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Nie musi jej nosić również kapłan podczas sprawowania kultu religijnego. Obowiązek zakrywania twarzy nie obowiązuje także w lasach, ogrodach botanicznych, zieleńcach, rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży.

Zmiany zaszły również na granicach. Od soboty osoba przekraczająca granicę z Czechami i Słowacją musi mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. W wypadku Polaków wracających z tych państw do Polski taki wynik jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Pozostałe osoby będą musiały udać się na nią na 10 dni. Zwolnione z tego obowiązku będą również osoby, które zostały zaszczepione dopuszczoną do obrotu w UE szczepionką. Zwolnione od kwarantanny nie będą za to osoby, które przekraczają granice Polski ale nie mają polskiego obywatelstwa lub prawa stałego pobytu, nawet jeśli mają negatywny wynik testu.

Nowe rozporządzenie uznało również województwo warmińsko-mazurskie za obszar szczególnie zagrożony. W związku z tym wprowadzono w nim dodatkowe obostrzenia związane z np. zamknięciem basenów, ograniczeniami w hotelach i działalności kulturalnej, galeriach handlowych, sporcie lub kasynach.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij