Najnowsze wiadomości z kraju

Od 1 stycznia 800 zł. Sejm przyjął waloryzację 500 plus

W piątek wieczorem Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącej waloryzacji tzw. świadczenia 500 plus. Od 1 stycznia 2024 roku rodziny będą otrzymywały 800 zł.

Głosowanie nad nowelizacją o pomocy państwa w wychowaniu dzieci odbyło się w piątek wieczorem w Sejmie. Nowe przepisy zakładają, że świadczenie 500 plus od nowego roku wzrośnie do 800 zł.

Poparcie dla tego rozwiązania zadeklarowało 406 posłów. Przeciw zagłosowało 45. polityków niższej izby parlamentu. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak głosy rozkładały się na poszczególne ugrupowania? Ustawę poparło 228 polityków Prawa i Sprawiedliwości, 121 posłów Koalicji Obywatelskiej oraz 42 parlamentarzystów Lewicy. Z kolei posłowie Konfederacji, Polski 2050 oraz Porozumienia głosowali przeciw. Do tego ostatniego grona dołączyła także Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej.

Wcześniej Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości. Jednak Sejm odrzucił go w całości.

Wzrost świadczenia 500 plus do 800 zł już wcześniej zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił pod koniec czerwca, że rząd przyjął projekt ustawy, która zakładała waloryzację 500 plus.

To jeden z piękniejszych, najpiękniejszych momentów w pracach Rady Ministrów, kiedy możemy dyskutować, jak dzisiaj, o programie 500 plus, który za chwilę stanie się programem 800 plus – mówił premier.

Przede wszystkim dlatego, że cały ten wielki program jest programem podnoszenia szacunku wobec rodzin – dodał Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślał, że jest to program, który wyeliminował ubóstwo.

Pojawiają się rankingi UE, które pokazują, że jesteśmy w pierwszej trójce, czwórce państw, które mogą się poszczycić największymi sukcesami w wyeliminowaniu ubóstwa – oświadczył premier.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij