Publicystyka

Obrzydliwość czy głupota? Dzień po 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie Korwin pisze: “Nie ma dowodu, że Hitler wiedział”

– Naprawdę nie ma dowodu, że Hitler wiedział o Holokauście! To nie jest protokół 1%, ale ciekawostka historyczna. Więcej na temat tego łajdaka i wybitnego przedstawiciela myśli i praktyki socjalistycznej w najnowszym vlogu – napisał Janusz Korwin-Mikke na Twitterze i zaprosił swoich czytelników do swojego vloga. 

Swoje przemyślenia na temat Hitlera Korwin opublikował w sieci dzień po 78. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.  78 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w Getcie Warszawskim wybuchło powstanie, które było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja 1943 r. w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu bojowników. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, zmarły w 2009 r.

Holocaust, czyli Zagłada Żydów, została przeprowadzona przez Niemców w większości na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich. Celem hitlerowskiej polityki była próba wymordowania całych narodów, Żydów, Romów i Polaków przy użyciu metod przemysłowych. Był to realizowany przez aparat państwowy proces likwidacji całych narodów. Całkowita liczba żydowskich ofiar Holocaustu szacowana jest na 6 milionów, choć precyzyjne wyliczenia nie są możliwe, gdyż Niemcy w obliczu klęski wojennej podjęli się zacierania śladów i niszczenia archiwów.

Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady stanowiła ok. 3 milionów ofiar.

 

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij