Rozrywka

Obraz polskiej malarki sprzedano za rekordową sumę

Na aukcję trafił obraz legendarnej polskiej malarki Tamary Łempickiej. Sprzedano go za gigantyczną sumę.

Łempicka była córką rosyjskiego Żyda i polskiej Żydówki. Dzieciństwo po tym, gdy porzucił ją ojciec, spędziła w Warszawie. W 1911 roku przeniosła się do Petersburga, gdzie poznała swojego pierwszego męża. Po rewolucji październikowej wyemigrowali do Paryża.

Tam Łempicka wystawiła swoje pierwsze obrazy, które spotkały się z pozytywnym odbiorem. W tym okresie namalowała swój najsłynniejszy obraz, autoportret w zielonym samochodzie, który dzisiaj jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł stylu art deco. W Paryżu Łempicka była też bohaterką licznych skandali obyczajowych, przez które rozpadło się jej małżeństwo. W 1933 roku wyszła za mąż za austriackiego barona żydowskiego pochodzenia. W 1938 roku, z powodu antysemickich prześladowań, przenieśli się do USA.

Tam dzieła Łempickiej początkowo wzbudziły zainteresowanie, ale szybko uznano jej styl za przestarzały. Po śmierci męża w 1961 roku zakończyła karierę artystyczną. Zmarła 19 marca 1980 roku w Meksyku, niemal całkowicie zapomniana.

W ostatnich latach malarka znów zyskała jednak ogromną popularność. W 2018 roku jej obraz La Musicenne sprzedano na nowojorskiej aukcji za ponad 9 milionów dolarów – co było najwyższą ceną za obraz polskiego artysty w historii. Rok później ten rekord pobił jej obraz La Tunique Rose, który sprzedano za 13,3 mln. W 220 obraz Portrait de Marjorie Ferry sprzedano za 16,28 mln funtów.

Teraz na aukcję w domu aukcyjnym Christie’s trafił kolejny jej obraz, Kizette II, zwany też Kizette w różowej sukience. To portret jej córki, przedstawionej w dość frywolnej pozie. Był częścią kolekcji potentata muzycznego Jerry’ego Mossa.

Początkowo szacowano, że osiągnie cenę od 7 do 10 milionów dolarów. Licytacja była jednak bardziej zaciekła, niż ktokolwiek się spodziewał. Ostatecznie obraz sprzedano za 14,785 mln dolarów. Julie Rubio, reżyserka filmu o Łempickiej, zauważyła, że sukces tej aukcji jeszcze bardziej ugruntowuje jej pozycję jako artystki światowego formatu.

Źródło: Autor:
Fot. Fry72, Karel Frydrýšek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij