Najnowsze wiadomości z kraju

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Ilu uczniów może dołączyć do polskich szkół?

Wiceminister edukacji Joanna Mucha powiedziała, że od września ok. 50-60 tys. Ukraińców może być włączonych do polskiego systemu edukacyjnego, nad czym pracuje MEN. Podkreśliła, że nie chodzi o polonizowanie dzieci. W planach m.in. nauka j. ukraińskiego i zagadnień dotyczących integracji europejskiej.

Wiceminister edukacji Joanna Mucha we wtorek odpowiedziała na pytania dziennikarzy w związku z zapowiedzią włączenia dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacyjnego.

Podkreśliła, że “dzieci ukraińskie nie mogą być pozbawione edukacji, a niestety dzisiaj mamy z taką sytuacją do czynienia”.

“Nie jesteśmy w stanie zweryfikować, w jaki sposób realizowany jest obowiązek szkolny dla tych dzieci w systemie online ukraińskim. Mamy pełną świadomość, że to są bardzo duże grupy. Musimy brać pod uwagę, że część dzieci zostanie w Polsce, więc one mają prawo do edukacji, a my mamy w związku z tym obowiązek, by tę edukację im zapewnić” – powiedziała. Dopytywana, czy stanie się to od września, potwierdziła. Dodała, że to i tak “o dwa lata za późno”.

Zapytana, ile dzieci może być objętych obowiązkiem szkolnym wg szacunków MEN, odpowiedziała, że “możemy spokojnie mówić o liczbie 50-60 tys. dzieci, które od września pojawią się w polskim systemie edukacyjnym”.

Dopytywana, na jakiej podstawie dzieci zostaną włączone do systemu, wiceminister zaznaczyła, iż “problem polega na tym, że część dzieci, które mają nr PESEL (…), jest w innych krajach UE”. Resort przypuszcza, że wśród nich jest też grupa dzieci, które “cały czas migrują, przemieszczają się między różnymi miejscami”. Wiceminister zauważyła, że w związku z tym projekt będzie trudny i wymagający dużego zaangażowania. Natomiast, w jej przekonaniu, “warto walczyć o każde dziecko, które zostanie włączone do polskiego systemu edukacyjnego w taki sposób, żeby ten polski system edukacyjny był dla nich przyjazny”.

Pytana, czy szkoły są na to gotowe, także w kontekście braku nauczycieli, wiceszefowa MEN powiedziała, że “nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości”, iż jest to “wyzwanie dla polskiego systemu edukacyjnego”. Jednocześnie zaznaczyła, że “dzieci ukraińskie od czterech lat pracują (…) w systemie online, bo to są dwa lata pandemii i dwa lata wojny”, w związku z czym nie otrzymują adekwatnej edukacji.

Na uwagę dziennikarza, że w sprawie trzeba się dogadać z rządem ukraińskim, odpowiedziała: “oczywiście, takie rozmowy będą i o takich rozmowach będziemy informować”.

“Natomiast chcę powiedzieć w sposób już jednoznaczny, bo rząd ukraiński pewnie się obawiał w jakiś sposób tego, że w polskim systemie edukacyjnym dzieci ukraińskie będą polonizowane: nie mamy takich planów. Chcemy, żeby one zatrzymały swoją tożsamość, pielęgnowały ją” – podkreśliła Mucha. Dodała, że planowane rozwiązanie ma też umożliwić naukę języka ukraińskiego. “Myślę, że to jest szczególnie interesujące dla rządu ukraińskiego w stosunku do dzieci ukraińskich rosyjskojęzycznych, że one w Polsce będą miały szansę nauczyć się języka ukraińskiego, więc mam nadzieję, że przekonamy również rząd ukraiński, że to jest po prostu ważny temat”.

Zaznaczyła, że dzieci będą realizowały polski system edukacyjny i w związku z tym będą m.in. czytać polskie lektury. Dodała, że “nie jest tak, żeby te systemy dramatycznie się od siebie różniły”, a różnice “przede wszystkim dotyczą języka ojczystego i języków obcych”. Podkreśliła, że prace nad ofertą edukacyjną trwają, więc na razie nie będzie informować o szczegółach.

Mucha zaakcentowała, że “Ukraina jest na progu wszystkich procedur związanych z integracją europejską”. “Będziemy chcieli, żeby dzieci ukraińskie (…) dostały dodatkową wiedzę dotyczącą integracji europejskiej po to, by tę wiedzę mogły wykorzystać, gdy zdecydują się wrócić do Ukrainy, żeby też władze ukraińskie miały świadomość, że włączenie ich do polskiego systemu edukacyjnego jest jeszcze związane z dodatkowym bonusem, dodatkową wartością” – wyjaśniła.

Dodała, że w prace w resorcie, ale także w KPRM, włączono środowiska NGO-sów.

Źródło: PAP Autor: Paulina Kurek
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij