Najnowsze wiadomości z kraju

O czym rozmawiali wiceprezydent Harris i premier Morawiecki? “Wyzwania stawiane przez Chiny”

Wiceprezydent USA Kamala Harris i premier Mateusz Morawiecki omówili m.in. potrzebę bliskiej transatlantyckiej współpracy w sprawie wyzwań stawianych przez Chiny – podał Biały Dom w komunikacie z wtorkowego spotkania. Według komunikatu przywódcy mieli również rozmawiać o dalszych sankcjach na Rosję i Białoruś.

Jak przekazał Biały Dom, wiceprezydent Harris potwierdziła zobowiązanie USA, płynące z Artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego, z zadowoleniem przyjęła rosnącą współpracę wojskową z Polską i podziękowała Morawieckiemu za przewodnią rolę Polski we wspieraniu Ukrainy.

“Przywódcy potępili kontynuowaną brutalną agresję Rosji przeciwko Ukrainie i omówili wspólną determinację, by nadal nakładać koszty na Rosję za pogwałcenie przez nią międzynarodowych zasad i norm, a także na białoruski reżim za jego szkodliwe działania” – czytamy w komunikacie.

Harris miała też docenić role Polski w zmniejszaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Pogratulowała również Polsce wyboru amerykańskiej firmy Westinghouse jako partnera przy budowie elektrowni atomowej.

Biały Dom dodał, że polski premier i amerykańska wiceprezydent omówili także “wagę ścisłego transatlantyckiego zbliżenia w sprawie wyzwań stawianych przez Chiny”.

Temu ostatniemu punktowi wiele uwagi poświęcił we wtorek szef polskiego rządu podczas briefingu po spotkaniu w Białym Domu. Morawiecki stwierdził, że Polska oferuje Ameryce bliski sojusz, który dotyczy nie tylko polityki wobec Rosji, ale też i Chin. Mówił także, że w Radzie Europejskiej będzie przekonywać przywódców państw UE do przyjęcia planu i zbliżenia stanowisk do USA.

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij