Najnowsze wiadomości ze świata

“NYT”: Satelity szpiegowskie wykryły wybuch w Nowej Kachowce tuż przed zawaleniem się zapory

Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły wybuch zapory w Nowej Kachowce tuż przed jej zawaleniem się – podał w piątek “New York Times”, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji. Gazeta donosi, że choć Waszyngton podejrzewa Rosję o spowodowanie eksplozji, to wciąż nie posiada na to dowodów.

Amerykański oficjel powiedział “NYT”, że wybuch wykryły satelity posiadające czujniki podczerwieni, które zarejestrowały ślad cieplny wskazujący na eksplozję.

“Amerykańscy analitycy wciąż nie wiedzą kto spowodował zniszczenie tamy, ani jak dokładnie to się stało” – pisze dziennik, dodając, że głównym podejrzanym jest Rosja, choć nie ma na to dotąd “solidnych” dowodów.

Cytowany urzędnik nie wykluczył, że wysoki poziom wody w Zbiorniku Kachowskim i wcześniejsze uszkodzenia zapory mogły przyczynić się do jej zawalenia, lecz to eksplozja – celowa lub przypadkowa – była prawdopodobną bezpośrednią przyczyną.

Według ekspertów inżynierii cytowanych wcześniej przez “NYT”, eksplozja z wnętrza struktury była najbardziej prawdopodobnym powodem zniszczenia tamy w nocy z poniedziałku na wtorek.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij