Najnowsze wiadomości z kraju

Nowy wpis ambasadora Izraela. Szuka rodziny zabitego Polaka

Ambasador Izraela w Polsce zamieścił w sieci nowy wpis w sprawie ataku, w którym zginęli pracownicy organizacji humanitarnej. Jedną z ofiar jest Polak, Damian Soból i właśnie z jego rodziną chce skontaktować się izraelski dyplomata. Jego poprzedni komentarz do tragedii wywołał spore kontrowersje.

We wtorek siły Izraela przeprowadziły atak, w którym zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen. Ofiary, wśród których był Polak, przybyły do Strefy Gazy kilka godzin przed atakiem, niosąc pomoc głodującym mieszkańcom.

Tragedię skomentował m.in. premier Izraela. Benjamin Netanjahu przyznał, że śmierć pracowników WCK „to tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi” przez siły izraelskie.

Do sprawy odniósł się także ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne, którego słowa wywołały kontrowersje. Na platformie X napisał, że “skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo”. Dyplomata przywołał wypowiedź wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka, pisząc, że twierdzi on, że Izrael popełnia „zbrodnie wojenne” i terroryzuje organizacje humanitarne, aby zagłodzić Palestyńczyków. Dodał, że partyjny kolega lidera Konfederacji „prawicowy ekstremista, zgasił gaśnicą chanukową menorę”.

Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia – napisał Liwne.

W środę ambasador Izraela w Polsce zamieścił kolejny wpis. Poinformował w nim, że rozmawiał z panią Teresą Kubas-Hul, wojewodą podkarpackim, „aby wyrazić mój głęboki smutek i kondolencje z powodu śmierci w Gazie Damiana Sobola z Przemyśla, członka organizacji World Central Kitchen”.

Poprosiłem Panią Wojewodę o pomoc w nawiązaniu kontaktu z rodziną pana Damiana. Niech spoczywa w pokoju – podkreślił ambasador.

Rzecznik wojewody podkarpackiego Bartosz Gubernat potwierdził, że doszło do rozmowy z ambasadorem Izraela w Polsce.

Pan ambasador złożył kondolencje i wyrazy współczucia w związku ze śmiercią pana Damiana Sobola. Poprosił o pomoc w nawiązania kontaktu z rodziną zmarłego. Deklarował, że chce udzielić wszelką pomoc rodzinie pana Damiana – powiedział Gubernat. Rzecznik dodał, że wojewoda pomoże ambasadorowi w nawiązaniu takiego kontaktu.

Źródło: stefczyk.info/na podst.X Autor: MS
Fot. PAP/EPA
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij