Najnowsze wiadomości z kraju

Nowy sondaż Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Start Hołowni sprawia, że KO będzie 3 siłą w Sejmie

PiS może liczyć na poparcie 32 proc. wyborców, KO – 29 proc., Lewica – 15 proc., Konfederacja – 9 proc., a PSL – 7 proc. – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Po uwzględnieniu startu w wyborach parlamentarnych ugrupowania Szymona Hołowni, PiS poparło 31 proc., a 22 proc. Polskę 2050.

32 proc. wyborców – o 2 pkt więcej niż w poprzednim badaniu – zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę – wynika z opublikowanego w czwartek na portalu wPolityce.pl sondażu pracowni Social Changes.

Również 2 pkt zyskała Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 29 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z poparciem 15 proc., o 1 pkt więcej niż poprzednio. Czwarte miejsce zajęła Konfederacja, na którą wskazało 9 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 pkt.

O 1 pkt więcej badanych poparło Polskie Stronnictwo Ludowe z Kukiz’15, cieszące się obecnie poparciem 7 proc. badanych.

Spadła też liczba osób niezdecydowanych. Obecnie odpowiedź “inne ugrupowanie” wskazuje 8 proc. badanych, a tydzień temu było to 13 proc.

Z kolei w scenariuszu uwzględniającym start ugrupowania Szymona Hołowni, PiS nadal jest na pierwszym miejscu z poparciem 31 proc. badanych.

Na drugiej pozycji jest Polska 2050 (22 proc. poparcia), na trzeciej KO (21 proc.), na czwartej Lewica (12 proc.), na piątej Konfederacja (8 proc.), a na ostatniej PSL z Kukiz’15 z poparciem 5 proc., czyli poniżej progu wyborczego dla koalicji.

W scenariuszu ze startem Polski 2050 Szymona Hołowni, na “inne ugrupowanie” chciałoby zagłosować 1 proc. badanych.

Deklarowana w sondażu frekwencja jest na poziomie 63 proc., przy czym 46 proc. “zdecydowanie”, a 17 proc. “raczej” wzięłoby udział w głosowaniu.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym; było przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1088 osób w dniach 6 – 9 listopada 2020 r.

Źródło: PAP Autor: Mieczysław Rudy
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij