Najnowsze wiadomości ze świata

Nowy rekord w pomiarach temperatury w historii. To “wyrok śmierci dla ludzi i ekosystemów”

3 lipca okazał się rekordowy w historii pomiarów średniej temperatury na świecie. Według naukowców z US National Centers for Environmental Prediction, nowy rekord to 17,01°C. Poprzednio za najwyższą średnią w historii pomiarów uznawano temperaturę z sierpnia 2016 roku, która wynosiła 16,92°C.

Medialne komentarze, które pokazały się m. in. w serwisie BBC przypominają, że aktualny wynik to nie tylko najwyższa dobowa średnia temperatury od 44 lat, bo dokładnie od 1979 roku prowadzone są pomiary satelitarne. To także rekord absolutny, bo przebijający wszelkie wcześniejsze badania, które prowadzone są od końca XIX wieku.

– To symboliczny kamień milowy w naszym ocieplającym się świecie. Średnia globalna temperatura powietrza przy powierzchni ziemi, osiąga po raz pierwszy 17°C, odkąd mamy dostępne wiarygodne dane – mówi cytowany przez BBC Leon Simons.

– Teraz, gdy zaczyna się cieplejsza faza El Niño, możemy spodziewać się znacznie większej liczby dziennych, miesięcznych i rocznych rekordów w ciągu najbliższych 1,5 roku – tłumaczy Simons.

Klimatolog dodaje, że także cały miesiąc okazał się “najgorętszym czerwcem” w globalnym rekordzie. Średnie temperatury na całej planecie były o 1,46 stopnia Celsjusza wyższe od średniej w okresie między 1850 a 1900 rokiem.

Jednocześnie Deke Arndt, dyrektor amerykańskiego NCEP, wyjaśnił agencji Associated Press, że “spowodowane przez człowieka zmiany klimatu są dla globalnych temperatur jak ruchome schody jadące w górę”.

– Natomiast El Nino to moment, kiedy ktoś, kto jedzie tymi ruchomymi schodami wysoko podskakuje – dodał.

Friederike Otto z brytyjskiego Imperial College oceniła zaś, że wzrost temperatur to “wyrok śmierci dla ludzi i ekosystemów”.

W ostatnich tygodniach upały dotknęły wiele obszarów kuli ziemskiej. W czerwcu w Indiach doliczono się niemal 100 ofiar śmiertelnych wysokich temperatur. Gorąco było na południu USA, temperatury w Chinach przekroczyły 35 stopni C, a na północy Afryki były bliskie osiągnięcia 50 stopni. W Wielkiej Brytanii czerwiec był najgorętszy w historii – przypomina agencja Bloomberg.

– Jest spore prawdopodobieństwo, że lipiec będzie najgorętszy w historii. Najgorętszy w historii, czyli od jakichś 120 tys. lat – uważa Karsten Haustein z uniwersytetu w Lipsku.

 

Źródło: Stefczyk,info za BBC/PAP/PolsatNews Autor: red
Fot. Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Polak zatrzymany w Chorwacji. Nagrywał telefonem nagie dzieci

0 0

Alarm bombowy w Paryżu! Konieczna była ewakuacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij