Najnowsze wiadomości z kraju

Wybrano nowego przewodniczącego Episkopatu Polski. Kto zastąpił abpa Gądeckiego?

Konferencja Episkopatu Polski wybrała nowego przewodniczącego. Jak poinformował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, abpa Stanisława Gądeckiego zastąpi metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

Na 397. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wybrano nowego przewodniczącego. Zgromadzeni w Warszawie Biskupi powierzyli tę funkcję metropolicie gdańskiemu abp Tadeuszowi Wojdzie. Tym samym zastąpi on metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który na czele KEP stał od 2014 r., czyli przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.

Statut KEP przewiduje, że przewodniczący zwołuje Radę Stałą, zebranie plenarne, radę biskupów diecezjalnych i przewodniczy obradom podczas tych zebrań. Może również zapraszać na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby. Następuje to w szczególnych przypadkach i po wysłuchaniu Prezydium KEP. Konferencja Biskupów koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce oraz normy prawa kanonicznego w Polsce. Oprócz tego przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych i z rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury Apostolskiej

Nowy przewodniczący ma 67 lat. Od 1990 roku pracował w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W 2007 roku został kierownikiem biura. Pięć lat później papież mianował go na podsekretarza kongregacji.

Od 3 marca 2021 jest metropolitą gdańskim. Wcześniej został przez papieża mianowany na arcybiskupa metropolitę białostockiego. Święcenia biskupie przyjął 10 czerwca 2017 r. z rąk prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary kard. Fernando Filoniego. Abp Tadeusz Wojda jest pallotynem, członkiem Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. To wspólnota księży i braci założona w 1. połowie XIX wieku przez św. Wincentego Pallottiego. Pallotyni zajmują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda od 2017 r. jest członkiem Komisji ds. Misji, a od 2018 r. członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. W 2021 r. został członkiem Rady Stałej KEP i Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W 2021 r. wybrano go na przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, a w 2022 r. na delegata ds. Telewizji Trwam.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij