Rozrywka

Nowy Janosik będzie kobietą. Film Netflixa powstanie w Polsce

Netflix chce nakręcić w Polsce nowy film o Janosiku. W ich wersji legendarny zbójnik będzie kobietą.

Rzeczpospolita ujawniła, że Netflix pracuje nad kilkoma polskimi serialami i filmami. Pierwszym z nich będzie Heweliusz – serial katastroficzny inspirowany katastrofą promu Jan Heweliusz. Zrobią go ci sami ludzie, którzy nakręcili Wielką Wodę – hitowy serial o powodzi stulecia we Wrocławiu. Drugi serial, Idź Przodem Bracie, będzie neo-westernem o dwóch rodzinach, które stoją po przeciwnych stronach prawa. Netflix stworzy też drugą i trzecią część Furiozy. Pierwsza była zakupem licencyjnym i okazała się być światowym przebojem.

Największe emocje budzi jednak film Lady Janosik. Netflix najwyraźniej nie zauważył, że nie żyjemy już w 2016 roku, i w swojej reinterpretacji losów legendarnego zbójnika uznał, że warto zrobić z niego nastolatkę. „Wywrócimy legendę Janosika do góry nogami” – zapowiedział producent.

Pytaniem jest to, jak na takie wywracanie legendy zareagują Słowacy. W Polsce Janosik jest znany głównie z serialu z Markiem Perepeczkom, ale jest on postacią historyczną, nawet jeśli o jego życiu znamy głównie legendy. Juraj Jánošík urodził się w 1688 roku w słowackiej wsi Terchova. Najprawdopodobniej brał udział w węgierskim antyhabsburskim powstaniu Franciszka Rakoczego, służył też w austriackiej armii. Tam poznał siedzącego w areszcie harnasia Tomáša Uhorčíka, któremu pomógł uciec, a po dezercji dołączył do jego bandy zostając zbójnikiem i w końcu harnasiem. Jego zbójnicka kariera zakończyła się w 1713 roku, kiedy został złapany, osądzony i powieszony za żebro. Dla wielu Polaków jest bohaterem narodowym i pozostaje mieć nadzieję, że w ramach zemsty nie nakręcą podobnego filmu o Kazimierzu Pułaskim.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Rzeczpospolita Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij