Najnowsze wiadomości z kraju

Nowe ustalenia ABW ws. ataków hakerskich na polityków. Zaatakowano system poczty elektronicznej Sejmu

Zgodnie z nowymi ustaleniami ABW, atakiem hakerskim został objęty również system poczty elektronicznej Sejmu RP. Incydent dotyczy w sumie kilkunastu parlamentarzystów z różnych klubów i kół poselskich.

W piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że „w związku z prowadzoną analizą trwającej hakerskiej kampanii “Ghostwriter” ABW ustaliła, że atakiem został objęty również system poczty elektronicznej Sejmu RP”. Funkcjonariusze ABW przeprowadzili szczegółową analizę, która wykazała nieautoryzowane logowania do służbowych skrzynek poczty elektronicznej niektórych posłów na Sejm RP. Ofiarami ataku hakerskiego padło w sumie kilkunastu parlamentarzystów zasiadających w klubach i kołach poselskich: Lewica, Polska 2050, PiS, Koalicja Obywatelska, Konfederacja.

Rzecznik zapewnił, że ABW „natychmiast przekazała stosowne rekomendacje do Kancelarii Sejmu”. „Posłowie, których skrzynki zostały zaatakowane, zostali poinformowani o zagrożeniach, a także sugerowanych działaniach mających na celu zminimalizowanie skutków ataku. Przeprowadzono dla nich również szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa” – wyjaśnił. „Wskazane działania wymierzone w bezpieczeństwo skrzynek poczty elektronicznej posłów na Sejm RP identyfikujemy jako część operacji dezinformacyjnej prowadzonej przeciwko Polsce” – dodał rzecznik.

Żaryn w oświadczeniu podał, że ABW i SKW ustaliły, że na liście celów ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli, w tym 100 należących do polityków, a służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych. Dotychczasowe ustalenia ABW i SKW pozwalają twierdzić, że za ataki odpowiada grupa hakerska UNC1151.

Sprawa cyberataków na Polskę rozpoczęła się na początku czerwca od informacji szefa KPRM Michała Dworczyka. Poinformował on wówczas na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych powiadomione zostały odpowiednie służby. Cyberataki były tematem m.in. niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. gov.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij