Nowe postulaty mniejszości niemieckiej. Wystosowała apel do polskiego rządu Najnowsze wiadomości z kraju

Nowe postulaty mniejszości niemieckiej. Wystosowała apel do polskiego rządu

Obradujący w sobotę delegaci Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim przyjęli apel o ogłoszenie roku 2025 rokiem mniejszości narodowych i etnicznych. TSKN chce także upamiętnienia w przyszłym roku Tragedii Górnośląskiej.

W sobotę w Opolu odbyło się spotkanie podsumowujące miniony rok działalności Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Za jedno z najważniejszych wydarzeń Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, uznał przywrócenie przez rząd Koalicji 15 października trzech godzin nauczania języka niemieckiego jako ojczystego.

“Znamy wartość naszej kultury i tradycji i teraz musimy ten skarb, nasz Heimat, przekazać następnym pokoleniom. Jestem również wdzięczny, że mamy młodych ludzi, którzy to rozumieją, i że mamy tak aktywną organizację młodzieżową, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Musimy jednak nadal wspierać i wzmacniać młodzież, ponieważ nic dzisiaj nie może być brane za pewnik i jest wieczne. Pozostawanie aktywnym i działanie w nowoczesny sposób musi pozostać naszym mottem, ponieważ tylko w ten sposób możemy nadal odnosić sukcesy” – powiedział Bartek.

Delegaci wystosowali apel do rządu polskiego o ogłoszenie 2025 rokiem mniejszości narodowych i etnicznych.

“Apelujemy do polskiego rządu o ustanowienie roku 2025 rokiem mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce. Wnioskujemy o stworzenie specjalnego budżetu na ten cel, jak również o zdecydowane zwiększenie budżetu państwa przeznaczonego na wspieranie mniejszości narodowych i etnicznych. Taka decyzja polskiego rządu pozwoliłaby na podjęcie szeregu działań i inicjatyw wskazujących, że +inność to nie obcość+, jak zwykł mawiać arcybiskup A. Nossol” – napisano w apelu.

W odniesieniu do zbliżającej się 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej delegaci wystosowali apel o upamiętnienie “Tragedii Górnośląskiej”, jak określa się zbrodnie dokonane na ludności tego regionu po 1945 roku.

“W kontekście tych wydarzeń nie możemy zapomnieć o tragedii niemieckiego wschodu, której częścią jest Tragedia Górnośląska, a która dotknęła nasz region i nasze rodziny. Były to czasy pełne bólu, cierpienia i straty, które wciąż rezonują w naszych wspomnieniach i historii. Apelujemy do członków TSKN, abyśmy wspólnie uczcili pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń. To nasz moralny obowiązek, aby pamiętać i upamiętniać tych, którzy doświadczyli niewyobrażalnych cierpień. Pamięć o przeszłości jest kluczowa, by budować lepszą przyszłość” – napisali autorzy apelu.

W dalszej części czytamy: “Niech nasze działania będą świadectwem naszej pamięci i hołdem dla tych, którzy stracili życie, zdrowie i domy. Razem możemy zachować pamięć o przeszłości i uczyć przyszłe pokolenia wszystkich naszych mieszkańców, jak ważne jest pielęgnowanie pokoju i wzajemnego szacunku.”

W sobotnim zebraniu uczestniczyło 91 ze 150 uprawnionych delegatów z całego województwa oraz powiatu lublinieckiego (woj. śląskie), którzy jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi TKSN.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim to największa organizacja mniejszości niemieckiej w Polsce. Liczy ponad 24 tys. członków opłacających składki. Działa w woj. opolskim i powiecie lublinieckim. W ubiegłym roku 315 lokalnych kół TSKN prowadziło działania w ramach dotacji samorządowych. TSKN zorganizował m.in. Miro Deutsche Fussballschule, Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, serię koncertów powiatowych, Bajkowe Noce, 20 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W ostatnich latach TSKN prowadził także przedsięwzięcie “Opolski senior” w 20 klubach seniora.

Źródło: PAP Autor: Marek Szczepanik
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij