Najnowsze wiadomości ze świata

Co za pogarda. „Nowa Polka babci” hasłem niemieckiej firmy. Ostra reakcja naszej ambasady

Niemiecka firma Procura Care, zajmująca się zatrudnianiem opiekunek dla seniorów u naszych zachodnich sąsiadów, reklamuje się hasłem “Nowa Polka babci” i zdjęciem uśmiechniętej seniorki w objęciach opiekunki. Ambasada RP w Berlinie zbadała sprawę i zażądała usunięcia reklamy.

Od kilku dni internauci z Polski i z Niemiec krytykują reklamę niemieckiej firmy, która zatrudnia opiekunki dla seniorów. Reklama umieszczona na tylnej szybie autobusu w powiecie Ammersland w Dolnej Saksonii przedstawia uśmiechniętą seniorkę w objęciach opiekunki i jest opatrzona hasłem „Nowa Polka babci”.

“Z uwagi na liczne doniesienia prasowe oraz głosy oburzenia polskich i niemieckich obywateli informujących o obraźliwej, noszącej znamiona rasistowskie kampanii reklamowej niemieckiej agencji poradnictwa i pośrednictwa opiekuńczego Procura 24 Pflegevermittlung, będącej częścią firmy Procura Care UG, kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP poleciło polskiej ambasadzie w Berlinie sprawdzenie, czy rzeczywiście taka kampania ma miejsce i czy w ramach tej kampanii naruszane są interesy i dobre imię obywateli polskich pracujących w Niemczech, a w razie potwierdzenia tego rodzaju faktów podjęcie stosownych działań” – poinformował w czwartek PAP rzecznik polskiej ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś.

Portal „Deutsche Welle” podaje, że zdjęcie, które było szeroko komentowane przez internautów, zostało wykonane w ubiegłym roku. Serwis potwierdził usunięcie reklamy z autobusów u rzecznika Deutsche Bahn (DB)  niemieckiej kolei zarządzającej przez podwykonawcę rzeczoną linią autobusową oraz u prawnika firmy Procura 24.  Jednak jak ustaliła polska placówka dyplomatyczna, sam slogan nadal jest używany przez niemiecką firmę.

16.09.2019 Brama brandenburska
fot. Andrzej Skwarczynski

Polska placówka dyplomatyczna w Berlinie ustaliła, że “wspomniana agencja posługuje się w różnych materiałach i w różnej formie sloganem reklamowym „Omas neue Polin”, względnie „Oma’s neue Polin!” (nowa Polka babci) co najmniej od 2016 roku aż do roku bieżącego”. “Potwierdziła to również kancelaria adwokacka CBH Rechtsanwaelte, która występuje w imieniu agencji, i w piśmie z 31 maja 2021 r. informuje nas, że jej klient reklamuje się na autobusach komunikacji miejskiej w Oldenburgu (w kraju związkowym Dolna Saksonia – PAP) od kwietnia ubiegłego roku do dziś” – relacjonował rzecznik ambasady RP w Berlinie.

“Niemiecka firma nie tylko nie widzi w tym sloganie nic obraźliwego, ale wręcz przeciwnie, twierdzi ona, że hasło reklamowe oddaje w pełni niemiecką rzeczywistość, i w związku z tym nie zamierza nic w tej sytuacji zmieniać” – przekazał Pawłoś. Podkreślił, że treść pisma wspomnianej kancelarii „w pełni potwierdza obawy resortu”.

Pawłoś wyraził wdzięczność wobec “polskich i niemieckich obywateli oraz organizacji branżowych i politycznych z Oldenburga, z całej Dolnej Saksonii oraz z innych regionów Niemiec, a także polskich i niemieckich mediów, które zauważyły ten problem i publicznie dały wyraz swojej dezaprobacie”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP/tvp.info Autor: MS
Fot. Facebook Ambasada Polski w Niemczech
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij