Publicystyka

Nowa narracja opozycji. Twierdzą, że… tylko oni mogą załatwić reparacje od Niemiec

Opozycja najwyraźniej zauważyła, że krytykowanie prób uzyskania od Niemiec reparacji za drugą wojnę światową jednak nie podoba się wyborcom. Teraz twierdzą więc, że tylko oni potrafią je uzyskać.

W 2004 roku Sejm niemal jednogłośnie – tylko jeden poseł wstrzymał się od głosu – uchwałę o tym, że Polska nie otrzymała jeszcze reparacji od Niemiec. Uchwała ta wzywała rząd do jak najszybszego przedstawienia strat materialnych i niematerialnych jakie poniosła Polska i jej obywatele. Opublikowanie tego raportu spotkało się jednak z większą krytyką ze strony opozycji niż ze strony samych Niemiec. Grzegorz Schetyna stwierdził nawet, że reparacje się Polsce nie należą, bo PRL zrzekł się ich w 1953 roku.

Reakcja opozycji nie spodobała się wielu Polakom, więc zaczęli ją stopniowo łagodzić. „Nikt się nie spodziewał, że aż tak zakałapućka się opozycja w tej materii. Opozycja najpierw była przeciw totalnie, teraz jest “za, a nawet przeciw” – skomentował w Polskim Radiu europosłem Jacek Saryusz-Wolski – „Mówią różne rzeczy. Jest to, łagodnie mówiąc, niedobre”. Stwierdził, że taka postawa jest skandaliczna. „W tej sprawie powinna być 100-proc. zgoda. Jest to temat poza wszelką dyskusją, jest oczywisty historycznie i moralnie. Jednomyślność Polaków w tej materii również waży na tym, jakie efekty Polska osiągnie w drodze dyplomacji, perswazji i nacisku” – podkreślił.

Teraz kolejną narrację przedstawił Borys Budka. Stwierdził, że PiS nie jest w stanie zbudować żadnych sojuszy na arenie międzynarodowej, więc jego zdaniem wywołał temat reparacji na potrzeby „kolejnej wojny informacyjnej polsko-polskiej”. Dodał jednak, że to opozycja jest w stanie sprawić, że Niemcy faktycznie je zapłacą. „Jeżeli takie działania zostaną podjęte na arenie międzynarodowej, to oczywiście będziemy je kontynuować. Co więcej mogę zapewnić, że na pewno bardziej skutecznie, w sposób normalny, aniżeli robi to obecny rząd, bo tam nie ma dyplomacji” – stwierdził.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polskie Radio, RMF24 Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij