Najnowsze wiadomości ze świata

Norwegia ostrzega przed kontaktem z przyjazną białuchą. Podejrzewają, że to rosyjski szpieg

Władze Norwegii ostrzegły mieszkańców przed bliskimi kontaktami z oswojoną białuchą arktyczną o imieniu Hvaldimir. Podejrzewają, że była rosyjskim szpiegiem.

Hvaldimir – jego imię to połączenie imienia Putina z norweskim słowem oznaczającym wieloryba – został odkryty w 2019 roku. Jego odkrywcą był rybak Joar Hesten z północno-wschodniego hrabstwa Finnmark. Zauważył go, gdy zwierzę zaczęło ocierać się o jego łódź. Wyraźnie nie bało się ludzi.

Wkrótce potem zauważono, że ma na sobie specjalną uprząż. Kiedy ją zdjęto, zauważono, że są na niej mocowania do kamer. Odkryto też napis „Wyposażenie St. Petersburg”. Władze podejrzewały, że sympatyczna białucha została wytresowana przez Rosjan do śledzenia natowskich okrętów. Nie jest żadną tajemnicą, że Rosjanie używają tresowanych biełuch, zwykle do strzeżenia baz morskich i pomocy w podwodnych poszukiwaniach.

Kilka dni temu Hvaldimira zauważono w okolicach wewnętrznego Oslofiordu, gdzie pływał za łodziami i dawał się głaskać ich załogom. Norweski Dyrektoriat Rybołóstwa ostrzegł jednak przed kontaktami z nim. Nie chodzi jednak o jego byłą pracę. Dyrektor tej agencji Frank Bakke-Jensen wyjaśnił, że zwierzę jest łagodne i przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi, ale boją się, że zostanie potrącony przez łódź, co może zadać mu rany lub wręcz go zabić. Ujawnili, że już wcześniej odkryli na nim drobne obrażenia od kontaktu z kadłubami łodzi, a ryzyko w ruchliwym Oslofjordzie znacznie wzrosło.

Ostatnio Hvaldimir zaczął kręcić się w pobliżu nadbrzeżnych farm, gdzie łapie ryby, które żywią się wrzucaną do morza karmą. Dyrektoriat ogłosił, że z ich punktu widzenia to wolno żyjące zwierzę i nie mają zamiaru go łapać i zamknąć w ogrodzie zoologicznym. Obiecali jednak, że będą monitorować to, gdzie przebywa.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij